Przejdź do treści

Nagrano wirujące kręgi z lodu na rzece w Michigan

Spis treści

Jason Robinson zarejestrował niesamowite zjawisko na rzece w miejscowości Vestaburg w stanie Michigan w USA. Duża lodowa tarcza obracająca się w przeciwnym do ruchu wskazówek zegara kierunku została nagrana w ubiegłym tygodniu.

Wirujący, lodowy dysk tworzący się na rzekach pojawiał się już w mediach kilkakrotnie. Towarzyszyły temu spekulacje o pozaziemskich istotach, które stworzyły ten fenomen. Jednak nic nieziemskiego nie ma w tym rzadkim, naturalnym fenomenie.

Naukowcy najczęściej zjawisko to tłumaczą zetknięciem się zimnego i gęstego powietrza z tworzącym się na rzece wirem. To tzw. śryż, efekt zamarzania cieku wodnego. Na powierzchni wody tworzą się wtedy kryształki lodu, które z czasem grupują się. Gdy dodamy do tego efekt obracania się wywołany przez wir, powstaje obracający się lodowy dysk.

Ale są pewne zastrzeżenia do powyższej teorii. Tego typu obracające się kręgi obserwowano wielokrotnie. Często widziano kilka dysków o różnych rozmiarach w jednym miejscu. Jeśli zjawisko powodowałby wyłącznie wir, mniejsze kręgi kręciłyby się szybciej. A tego nie zaobserwowano. Duże i małe tarcze obracają się w podobnym tempie. Do tego zjawisko to zaobserwowano także w wodach stojących np. na jeziorach, gdzie nie pojawiają się wiry. Dyski jednak obracały się.

Eksperci zajmujący się tym fenomenem, głównie Stéphane Dorbolo z Uniwersytetu w Liége uważają, że zjawisko to jest związane z jakimiś nie poznanymi jeszcze właściwościami wody. Duże znaczenie ma tutaj gęstość wody i temperatury samego cieku wodnego jak i powietrza.

Mimo wysiłku badaczy pozostaje w tym zjawisku jakaś doza tajemnicy, co czyni je jeszcze bardziej ciekawym.

 
Źródło: sciencealert.com

 

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Wyróżnione artykuły

mars

Europejska misja na Marsa z coraz większym udziałem Polaków

gronkowiec złocisty MRSA

Popularny słodzik jest w stanie przełamać obronę lekoopornych bakterii

supernowa

Supernowe mogły wywołać co najmniej dwa masowe wymierania na Ziemi

Popularne artykuły