Przejdź do treści

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wyhodowano zarodki myszy

Spis treści

W eksperymencie prowadzonym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wyhodowano zarodki myszy. Embriony rozwijały się normalnie w warunkach mikrograwitacji. W dodatkowych badaniach w laboratoriach na Ziemi nie zaobserwowano żadnych znaczących zmian w DNA.

W badaniach zaprojektowanych przez biologa molekularnego Teruhiko Wakayamę z Uniwersytetu Yamanashi przy wsparciu Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA) sprawdzono, czy zarodki ssaków mogą normalnie rozwijać się w środowisku mikrograwitacji. W tym celu na Międzynarodową Stację Kosmiczną poleciały zamrożone zarodki myszy. Po ich rozmrożeniu astronauci pod czujnym okiem naukowców na Ziemi hodowali zarodki przez cztery dni. Następnie zakonserwowano je i przesłano do analizy na planetę.

Eksperymenty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej sugerują, że na wczesny rozwój zarodka nie wpływają warunki niskiej grawitacji i zwiększonego promieniowania. Rezultaty i opis badań ukazał się na łamach pisma „iScience” (DOI: 10.1016/j.isci.2023.108177).

Myszy w kosmosie

Wakayama i jego współpracownicy przeprowadzili pierwsze etapy eksperymentu w swoim laboratorium na Ziemi, pobierając od ciężarnych myszy zarodki we wczesnym stadium rozwoju i zamrażając je.

Zamrożone zarodki wysłano na ISS w sierpniu 2021 r. Przechowywano je w specjalnych urządzeniach zaprojektowanych przez zespół Wakayamy, tak aby astronauci na stacji mogli z łatwością rozmrozić zarodki i hodować je. Następnie astronauci zakonserwowali chemicznie zarodki i wysłali je na Ziemię statkiem powrotnym.

Naukowcy stwierdzili, że zarodki hodowane w warunkach mikrograwitacji rozwinęły się w zwykle blastocysty, czyli komórki, z których rozwija się płód i łożysko. Dodali, że badania „wyraźnie pokazały, że grawitacja nie ma znaczącego wpływu na wczesny rozwój zarodka”. Stwierdzili również, że po przeanalizowaniu blastocyst odesłanych do ich laboratoriów na Ziemi nie zaobserwowali żadnych znaczących zmian w DNA.

„To pierwsze w historii badanie, które pokazuje, że ssaki mogą rozwijać się w przestrzeni kosmicznej” – stwierdzili we wspólnym oświadczeniu naukowcy z Uniwersytetu Yamanashi oraz Instytutu Riken. „Jest to pierwszy na świecie eksperyment, w ramach którego hodowano zarodki ssaków we wczesnym stadium rozwoju w warunkach mikrograwitacji na ISS” – dodali.

Zarodki kontra mikrograwitacja

Zarodki hodowano tylko przez cztery dni, ponieważ tylko tyle czasu mogą przetrwać poza macicą, przyznał Wakayama. Jego zespół badał embriony przesłane z kosmosu na Ziemię, aby sprawdzić, czy na ich rozwój wpłynęła ekspozycja na wyższe promieniowanie i niską grawitację w przestrzeni kosmicznej. Jak przyznali naukowcy, zarodki nie wykazywały oznak uszkodzenia DNA w wyniku narażenia na promieniowanie, być może dlatego, że przebywały w kosmosie tylko przez krótki czas.

Wykazywały prawidłowy rozwój strukturalny, w tym różnicowanie na dwie grupy komórek tworzących podstawę płodu i łożyska. Było to ważne odkrycie, ponieważ wcześniej sądzono, że mikrograwitacja może wpływać na zdolność embrionów do rozdzielania się na te dwa różne typy komórek.

W przestrzeń kosmiczną poleciało wiele zamrożonych mysich zarodków. W laboratoriach na Ziemi pozostała grupa kontrolna. Wskaźniki przeżycia grupy zarodków na ISS były niższe od grupy kontrolnej, ale te zarodki, którym się udało, rozwijały się normalnie. „Zarodki hodowane w warunkach mikrograwitacji rozwinęły się w blastocysty o normalnej liczbie komórek, normalnej wewnętrznej masie komórek, trofektodermie i profilach ekspresji genów podobnych do tych hodowanych na Ziemi” – napisali naukowcy.

Nie jest jasne, czy przebywanie w kosmosie zakłóciłoby późniejsze etapy rozwoju zarodków. W wcześniejszych badaniach, w których NASA wysyłała ciężarne gryzonie w kosmos na 9–11 dni w drugiej połowie ciąży, wykazano, że urodziły one potomstwo o typowej masie ciała. Młode później rozwijały się normalnie. – Z tamtych badań oraz z naszych wyników wynika, że być może reprodukcja ssaków w przestrzeni kosmicznej jest możliwa – przyznał Wakayama. Jednak inne badania wskazują, że obciążenie grawitacyjne jest niezbędne do prawidłowego rozwoju układu mięśniowo-szkieletowego.

Kosmiczna era

Tego typu badania mogą być ważne dla przyszłych misji eksploracji kosmosu. Pokazuję, jak twierdzą autorzy prac, że zajście w ciążę w kosmosie może być bezpieczne dla ludzi. – Istnieje możliwość zajścia w ciążę podczas przyszłej podróży kosmicznej chociażby na Marsa. Podróż tam zajmie ponad 6 miesięcy. Prowadzimy badania, aby upewnić się, że w takich warunkach będziemy mogli mieć dzieci – powiedział Teruhiko Wakayama.

„Badanie reprodukcji ssaków w kosmosie jest niezbędne do rozpoczęcia ery kosmicznej, co powoduje konieczność zbadania i wyjaśnienia wpływu środowiska kosmicznego, zanim ISS przestanie działać” – oświadczyli naukowcy.

Źródło: New Scientist, Science Alert, fot.

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

Mikrograwitacja wpływa na gęstość kości, ale nie wszystkich

Rakieta Spectrum

Pierwsza próba startu rakiety Spectrum zakończona eksplozją

księżyc

Blue Ghost bezpiecznie wylądował na Księżycu

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły