Przejdź do treści

Na dnie Pacyfiku odkryto nieznane podwodne góry i dziesiątki nowych gatunków

Spis treści

Eksplorujący morskie głębiny u wybrzeży Chile naukowcy ze Schmidt Ocean Institute natknęli się na nieznane dotąd podwodne góry, z których najwyższa wznosi się na wysokość 3530 metrów ponad dno morza. Wokół nich odkryli zróżnicowane ekosystemy i dziesiątki nigdy wcześniej niewidzianych gatunków.

Oceany zajmują około 70 proc. powierzchni Ziemi, ale zbadano tylko niewielki ułamek zajmującego przez nie obszaru. Naukowcy ze Schmidt Ocean Institute starają się pogłębić wiedzę na temat oceanicznych głębin. W niedawnej ekspedycji u wybrzeży Chile prowadzonej przez dr Javiera Sellanesa z Universidad Católica del Norte natknęli się na dziesiątki nowych gatunków żyjących wokół podwodnych gór.

Badacze ze Schmidt Ocean Institute mają już na koncie zdumiewające odkrycia. W ubiegłym roku pod kominami hydrotermalnymi na dnie Pacyfiku znaleźli niezwykle bogaty ekosystem pełen dziwnych gatunków bezkręgowców, ślimaków i głęboko żyjących ośmiornic (więcej na ten temat w tekście: Pod dnem oceanu odkryto nowy ekosystem pełen nieznanych stworzeń).

Nowa ekspedycja badawcza również przyniosła rewelacje. Eksperci mówią o nawet 100 gatunkach koralowców głębinowych, gąbek, jeżowców, obunogów, homarów i innych, które prawdopodobnie są nowe dla nauki.

Nowe podwodne góry

Ekspedycja badawcza skoncentrowała się na głębinach u wybrzeży Chile. Podczas wyprawy naukowcy wykorzystali podwodnego robota, który może zejść na głębokość 4500 metrów, aby sprawdzić, co się dzieje wokół podwodnych gór leżących na dnie Pacyfiku w okolicach wyspy Salas y Gómez. Góry te należą do łańcucha rozciągającego się na długość 2900 kilometrów, od wybrzeży Chile po Rapa Nui, czyli Wyspę Wielkanocną.

Naukowcy w trakcje prac sporządzili mapę tamtejszego dna morskiego, obejmującą łącznie powierzchnię ponad 52 tys. kilometrów kwadratowych. Mapowanie dna ujawniło cztery nieznane dotąd podwodne góry, z których najwyższa ma wysokość 3530 metrów ponad dno. Zespół badaczy nazwał ją „Solito”, ale to nieoficjalna nazwa.

Podwodne góry to zazwyczaj wygasłe wulkany o stromych zboczach. Ich szczyty znajdują się głęboko pod wodą. Szacuje się, że morskie dno usiane jest takimi strukturami, ale poznano dotąd tylko jego niewielką część. Podwodne góry są siedliskami różnorodnych form życia. Zapewniają zwierzętom przestrzeń do życia, możliwość schronienia i dostarczając im pożywienia.

Nowe gatunki

Naukowcy na każdej badanej górze odkryli odrębne ekosystemy, z których wiele jest niezwykle wrażliwych i prawdopodobnie zagrożonych, jak głębinowe rafy koralowe czy ogrody morskich gąbek. To fascynujący świat z różnorodnością kształtów i barw, zamieszkany przez dziwnie wyglądające stworzenia, w tym wspomniane różnokolorowe gąbki, spiralne koralowce, dziwnie wydłużone jeżowce czy homary z osobliwymi paciorkami. Część z nich zapewne jest nieznana nauce.

– Znacznie przekroczyliśmy nasze oczekiwania związane z tą wyprawą. Zawsze spodziewasz się znaleźć nowe gatunki na tych odległych i słabo zbadanych obszarach, ale ilość, którą znaleźliśmy, szczególnie w przypadku niektórych grup, takich jak gąbki, jest oszałamiająca – powiedział Sellanes.

Uczeni analizują zebrane dane. Według nich wiele znalezionych okazów jest nowych, ale pełna identyfikacja zawartości próbek może zająć wiele lat. Zespół dokładnie analizuje fizjologię i genetykę okazów, aby potwierdzić, czy rzeczywiście są one czymś nowym dla nauki.

24 lutego wystartowała nowa wyprawa Schmidt Ocean Institute. Uczeni zamierzają wrócić w pobliże wyspy Salas y Gomez i przez cały 2024 rok badać głębiny południowo-wchodniego Pacyfiku.

Zdjęcia w wysokiej rozdzielczości oraz inne materiały z ekspedycji badawczej można zobaczyć na stronach Schmidt Ocean Institute.

Źródło: Schmidt Ocean Institute, Live Science, fot. NOAA Photo Library, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons. Na zdjęciu przedstawiciel rodzaju Chaunacops, którego można spotkać w głębinach w pobliżu wyspy Salas y Gomez.

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Ocean

Oceany ochładzają klimat bardziej, niż dotej pory sądzono

Orka

„Kapelusze” z łososia znów w modzie. Wśród orek wraca trend sprzed blisko 40 lat

Delfin butlonosy

Wykryto mikroplastik w powietrzu wydychanym przez żyjące na wolności delfiny

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły