Przejdź do treści

Na czym polega działanie inwertera hybrydowego?

Spis treści

Instalacje fotowoltaiczne szturmem podbijają dachy polskich domów i przydomowe ogródki. Nic dziwnego, energia słoneczna jest jednym z najszybciej rozwijających się źródeł energii na świecie. W każdej dobrze pracującej instalacji fotowoltaicznej nie może zabraknąć falownika, czyli inwertera, który przekształca wytworzony przez panele prąd stały w prąd zmienny. Na rynku już od dłuższego czasu są dostępne inwertery hybrydowe, jednak wciąż niewiele osób wie, na czym polega ich działanie. Czym zatem są inwertery hybrydowe i jakie są ich funkcje?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z paneli PV, systemów mocowania, przeróżnych kabli i złączy, systemów bezpieczeństwa oraz z inwertera. Jeśli chodzi o ostatnie z tych urządzeń, to inwerter może być standardowy lub hybrydowy. Ale co to w ogóle jest inwerter?

Inwertery tradycyjne i hybrydowe

Inwerter, inaczej falownik, to urządzenie, którego zadaniem jest przekształcanie wytworzonego przez moduły fotowoltaiczne prądu stałego w prąd zmienny, czyli taki, jaki mamy w gniazdkach. Na rynku dostępne są także inwertery hybrydowe. Tym różnią się od standardowych, że potrafią przekształcać prąd stały w prąd zmienny i odwrotnie, ale ich głównym atutem jest możliwość magazynowania wytworzonej energii.

Zatem podstawowa różnica między zwykłym inwerterem a inwerter hybrydowy polega na tym, że zwykłego inwertera nie można łączyć z domowym magazynem energii. Bazowe urządzenie służy wyłącznie do przekształcania prądu stałego na prąd zmienny i dostarczania go do urządzeń gospodarstwa domowego, a inwerter hybrydowy umożliwia tymczasowe przechowywanie energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne w domowym akumulatorze i zapewnia niezależność od zewnętrznych dostaw prądu.

W celu magazynowania energii nie ma potrzeby przekształcania prądu stałego na prąd zmienny, dlatego też metoda ta sprawdzi się, gdy chociażby potrzeba mniej prądu niż w danym momencie produkują panele. Nadwyżkę energii można zmagazynować do chwili, gdy znów będzie potrzebna. Z taką instalacją braki w dostawach prądu nie będą więcej problemem.

Inwertery hybrydowe potrzebują nieco innego okablowania niż tradycyjne falowniki. Więcej złączy pozwala na lepsze zarządzanie wytworzoną energią. Są niejako łącznikiem między panelami a magazynem energii – przez nie przepływa prąd. Do tego inwerter hybrydowy wyposażony jest w rozwiązania, które zapewnią bezpieczeństwo i sprawność tego procesu.

Inteligentne rozwiązanie

Inwertery hybrydowe są wyposażone w wiele istotnych funkcji. Niektóre modele są programowalne. Możne im chociażby wydać polecenie, by pobierały energię z akumulatorów, gdy ta w sieci zdrożeje i na odwrót, ładować magazyn, gdy energia jest tania.

W erze wszechobecnych smartfonów także inwertery mają dedykowane aplikacje dla właścicieli instalacji. Można przez nie w wygodny sposób z ekranu swojego telefonu kontrolować cały system. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, czy system działa poprawnie, możemy monitorować wydajność i korzystać z wielu danych, które zbiera instalacja. Ale aplikacje oferują znacznie więcej funkcji.

Podsumowując, zastosowanie falowników hybrydowych w przydomowej instalacji fotowoltaicznej jest dobrym posunięciem. To niezwykle wydajna metoda. Korzyści dla gospodarstw domowych wynikających z tej technologii jest całkiem sporo. A wad praktycznie nie ma. Z pewnością hybrydowe inwertery świetnie sprawdzą się w instalacjach z magazynami energii – dzięki nim przerwy w dostawach energii nie będą straszne.

Fot. RawPixel

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Fotowoltaika w 2024 – czy to się opłaca? Przegląd kosztów i korzyści

Ogniwa perowskitowe odbiją mniej światła dzięki nanoimprintingowi

Jak zwiększyć efektywność działania instalacji fotowoltaicznych: Poradnik dla użytkowników

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły