Przejdź do treści

Mutacje w przestrzeni kosmicznej. Robakom płaskim w kosmosie wyrosły dwie głowy

Spis treści

Podczas eksperymentu prowadzonego z użyciem płazińców na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej badacze zaobserwowali niespodziewany efekt regeneracyjny. Jeden z 15 fragmentów stworzenia wysyłanych w kosmos powrócił z dwiema głowami.

Celem eksperymentu było sprawdzenie, jak życie w przestrzeni kosmicznej może wpływać na aktywność komórek. Badacze postanowili to sprawdzić w warunkach mikrograwitacji i wahaniach pola magnetycznego, wysyłając na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) grupę płazińców.

Płazińce nazywane też robakami płaskimi to niesamowite stworzenia. Są blisko spokrewnione z tasiemcem, ale nie są pasożytami. Należą do klasy wirków i osiągają długość do 20 mm. Ich zdolności regeneracyjne od lat zachwycają naukowców. Jeśli tylko wystąpią odpowiednie warunki, robaki te potrafią odbudować uszkodzone lub nawet przedzielone na pół ciało. W ten sposób powstają dwa osobniki o tym samym materiale genetycznym. Płazińce potrafią zregenerować każdy kawałek swojego ciała za sprawą pluripotencjalnych komórek macierzystych obecnych w ich ciele.

Naukowcy wysłali na pokład ISS zestaw całych i zdrowych robaków płaskich oraz amputowane fragmenty ich ciał, z których w warunkach ziemskich pojawiłyby się nowe osobniki. Naukowcy zapieczętowali robaki wewnątrz probówek o różnych stosunkach powietrza i wody, a następnie obserwowali zwierzęta. Płazińce przebywały w przestrzeni kosmicznej przez pięć tygodni.

Po powrocie na Ziemię badacze porównali osobniki przebywające w kosmosie z tymi, które nigdy nie opuściły Ziemi. „Kosmiczne robaki” wykazywały pewne nieoczekiwane efekty, których nabawiły się podczas swojego pobytu poza planetą. Uczeni przez kolejny 20 miesięcy po powrocie robaków z kosmosu obserwowali je, by sprawdzić, czy zmiany były długotrwałe.

Naukowcy odkryli kilka istotnych różnic między „kosmicznymi” robakami płaskimi, a tymi, które pozostały na Ziemi. Na przykład w ciągu pierwszej godziny zanurzenia w pojemnikach świeżej wody płazińce przebywające w kosmosie wydawały się doświadczać wstrząsu. Zwijały się i były nieruchome. Wracały do normalnego zachowania po około dwóch godzinach, ale dalsza analiza wykazała, że ​​ich organizmy uległy zmianie. Uczeni sugerują, że robaki uległy przemianom metabolicznym podczas pobytu w przestrzeni kosmicznej.

plazince1

Fot. Junji Morokuma/Allen Discovery Center at Tufts University

Płazińce z kosmosu wykazywały również zmiany w zachowaniu. Po wystawieniu obu grup na działania światła, „kosmiczne” robaki płaskie byłe mniej skłonne szukać zaciemnionych miejsc. Jednak najbardziej dramatyczną różnicą był rodzaj regeneracji zaobserwowany w jednym z 15 fragmentów płazińca wysyłanych do ISS. Fragment ten powrócił z kosmosu z dwiema głowami – po jednej na każdym końcu ciała. Nigdy wcześniej nie zaobserwowano tego typu odbudowy. Gdy badacze pocięli dwugłowego robaka płaskiego na części, ten ponownie odbudował dwie głowy.

– Normalnie płaskie robaki nigdy tego nie robią – powiedział profesor biologii na Tufts University in Massachusetts Michael Levin, współautor badań. – Zaobserwowane różnice nadal występowały rok po powrocie na Ziemię. Mogły to być spowodowane utratą pola geomagnetycznego, mikrograwitacją albo stresem startu i lądowania – dodał.

Na pierwszy rzut oka te małe robaki nie mają wiele wspólnego z astronautami obecnymi na pokładzie ISS. Ale doświadczenie przeprowadzone na ISS oferuje cenne wskazówki dotyczące tego, jak życie w kosmosie może wpływać na organizm. Może to pomóc naukowcom zrozumieć wpływ podróży kosmicznych na ludzkie ciała.

– Naukowcy wiedzą wiele o biochemicznych sygnałach, które umożliwiają komórkom współpracę w celu budowy i naprawy organizmu. Jednak siły fizyczne zaangażowane w ten proces nie są dobrze poznane – wyjaśnił Levin. – Nasza praca może nie tylko zoptymalizować przyszłe podróże kosmiczne, ale również wyjaśnić podstawowe mechanizmy, które będą miały konsekwencje dla terapii medycyny regeneracyjnej na Ziemi i w przestrzeni kosmicznej – dodał.

Źródło: Live Science, fot. Junji Morokuma/Allen Discovery Center at Tufts University

 

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

Mikrograwitacja wpływa na gęstość kości, ale nie wszystkich

Rakieta Spectrum

Pierwsza próba startu rakiety Spectrum zakończona eksplozją

Ciemna energia wydaje się słabnąć

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły