Przejdź do treści

Mutacje DNA wcale nie są przypadkowe

Spis treści

Zwykły przydrożny chwast może być kluczem do zrozumienia i przewidywania mutacji DNA. Nowe badania sugerują, że zmiany genetyczne, które pojawiają się w DNA organizmu, mogą nie być całkowicie przypadkowe, choć jest to sprzeczne z jednym z głównych założeń teorii ewolucji.

Według nowych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis i Instytucie Biologii Rozwoju im. Maxa Plancka w Niemczech, mutacje DNA nie są całkowicie przypadkowe, choć przez długi czas tak właśnie uważano. Zmiany w DNA wydają się mieć pewien wzór, a nie tylko wynikać z kaprysów losu. Takie podejście jest w rzeczywistości korzystne dla przetrwania gatunku.

Odkrycia te, opublikowane w czasopiśmie „Nature” (DOI: 10.1038/s41586-021-04269-6), radykalnie zmieniają nasze rozumienie ewolucji i mogą pewnego dnia pomóc naukowcom w hodowli lepszych upraw, a nawet pomóc w walce z nowotworami.

Wskazówki z badań rzodkiewnika pospolitego

Naukowcy badający mutacje genetyczne w powszechnie występującym przydrożnym chwaście – rzodkiewniku pospolitym (Arabidopsis thaliana) – odkryli, że roślina ta może chronić najbardziej „podstawowe” geny w swoim DNA przed zmianami, pozwalając na zmiany w innych sekcjach materiału genetycznego.

– Zawsze myśleliśmy o mutacji DNA jako o zmianie w zasadzie losowej w całej jego długości – powiedział Gray Monroe z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, który jest głównym autorem artykułu. – Okazuje się, że mutacja jest bardzo nielosowa i wpływa to w sposób korzystny na rośliny. To zupełnie nowy sposób myślenia o mutacji – dodał.

Rzodkiewnik pospolity to mała roślina uważana za „szczura laboratoryjnego wśród roślin” ze względu na stosunkowo mały genom zawierający około 120 milionów par zasad (dla porównania ludzie mają około 3 miliardy par zasad). – To modelowy organizm genetyki – przyznał Monroe.

Nielosowy wzorzec

Naukowcy spędzili trzy lata na sekwencjonowaniu DNA setek rzodkiewników pospolitych. Prace rozpoczęły się w Instytucie Maxa Plancka, gdzie naukowcy hodowali okazy w chronionym środowisku laboratoryjnym, co pozwoliło roślinom z defektami przetrwać i rozwijać się w kontrolowanej przestrzeni, co raczej nie byłoby możliwe w naturze. Sekwencjonowanie DNA setek roślin ujawniło ponad milion mutacji. W obrębie tych mutacji, wbrew oczekiwaniom, znaleziono nielosowy wzór.

– Na pierwszy rzut oka to, co odkryliśmy, wydawało się przeczyć ustalonej teorii, że początkowe mutacje są całkowicie przypadkowe i że tylko dobór naturalny określa, które mutacje obserwuje się w organizmach – powiedział Detlef Weigel pracujący w Instytucie Maxa Plancka i główny autor badania.

Zamiast przypadkowości uczeni znaleźli fragmenty genomu o niskim współczynniku mutacji. W tych fragmentach odkryli nadreprezentację „podstawowych” genów, takich jak te zaangażowane we wzrost komórek i ekspresję genów. – To naprawdę ważne regiony genomu. Obszary, które są najważniejsze biologicznie, to te, które są chronione przed mutacją – powiedział Monroe.

Obszary te są również wrażliwe na szkodliwe skutki nowych mutacji. – Dlatego naprawa uszkodzeń DNA wydaje się być szczególnie skuteczna w tych regionach – dodał Weigel.

Przewidywanie mutacji

Naukowcy odkryli, że sposób, w jaki DNA zostało owinięte wokół różnych typów białek, był dobrym prognostykiem tego, czy gen ulegnie mutacji, czy nie. – Oznacza to, że możemy przewidzieć, które geny są bardziej podatne na mutację. Daje nam to dobry obraz tego, co się dzieje – powiedział Weigel.

Odkrycia te przynoszą zaskakujący zwrot w teorii ewolucji Karola Darwina o ewolucji przez dobór naturalny, ponieważ ujawniają, że roślina wyewoluowała, aby chronić swoje najbardziej istotne geny przed mutacją – ewoluowała, by zapewnić przetrwanie tym genom. – Roślina wyewoluowała sposób, aby chronić swoje najważniejsze miejsca przed mutacją. To ekscytujące. Moglibyśmy wykorzystać te odkrycia do zastanowienia się, jak chronić ludzkie geny przed mutacją – powiedział Weigel.

Potencjalne zastosowania

Wiedza o tym, dlaczego niektóre regiony genomu mutują bardziej niż inne, może pomóc hodowcom, którzy polegają na zmienności genetycznej w opracowywaniu lepszych upraw. Naukowcy mogliby również wykorzystać te informacje do lepszego przewidywania lub opracowywania nowych metod leczenia chorób, które są spowodowane mutacją, takich jak nowotwory.

– Nasze odkrycia dostarczają pełniejszego opisu sił kierujących wzorcami naturalnej zmienności. Powinny zainspirować nowe kierunki teoretycznych i praktycznych badań nad rolą mutacji w ewolucji” – czytamy w podsumowaniu publikacji.

Źródło: University of California, Davis

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Tajemnicza skamieniałość. Roślina, która nie należy do żadnego znanego gatunku

gorgonops

Na Majorce odkryto najstarszego krewniaka ssaków. To drapieżnik szablozębny podobny do psa

Deinococcus radiodurans, nazywany też Conanem Bakterią

Sekret odporności na ekstremalne dawki promieniowania Conana Bakterii

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły