Prof. Szymon Malinowski z Uniwersytetu Warszawskiego, który zajmuje się zmianami klimatycznymi, jest bohaterem filmu dokumentalnego “Można panikować”. Film amerykańskiego reżysera Jonathana L. Ramseya do 7 czerwca dostępny jest za darmo na platformie YouTube.
“Można panikować” jest filmem konkursowym 17. edycji festiwalu Docs Aginst Gravity, który ma odbyć się na jesieni. Producentom udało się jednak przekonać organizatorów festiwalu, aby mógł być on opublikowany przez tydzień. Ten trwający niemal godzinę film dokumentalny dostępny jest w serwisie YouTube od 1 do 7 czerwca.
Amerykański reżyser Jonathan L. Ramsey w swoim filmie opowiada historię klimatologa, dyrektora wydziału geofizyki na Uniwersytecie Warszawskim, profesora Szymona Malinowskiego, współtwórcy portalu Nauka o Klimacie. Badacz w filmie zwraca uwagę, jak trudno jest przekazywać prawdę o katastrofie klimatycznej, której ludzie nie chcą do siebie dopuścić.
We wstępie do filmu prof. Szymon Malinowski nawiązuje do serialu „Katastrofa w przestworzach”, mówiąc, że jest tam pokazanych wiele elementów charakterystycznych dla różnych katastrof. – Drobne rzeczy się wydarzają, jest ich coraz więcej, sytuacja się komplikuje, w pewnym momencie piloci przestają panować nad maszyną. Wtedy katastrofa staje się nieunikniona. Chwila, w której można powstrzymać katastrofę jest trochę przedtem. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że katastrofa klimatyczna nadchodzi i że to jest ta ostatnia chwila, kiedy możemy coś zrobić. (…) Musimy się obudzić, bo jeśli się nie obudzimy, wiem, że nie przetrwamy dłużej niż najbliższe kilkadziesiąt lat – mówi Szymon Malinowski.
Jonathan Ramsey wyjaśnia na stronie promującej film, dlaczego zainteresował się postacią prof. Malinowskiego. „Nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że jego przesłanie zjednoczy dużą liczbę ludzi, jeśli dowiemy się więcej o tym, kim profesor jest prywatnie, np. gdzie dorastał i jakie wydarzenia ukształtowały jego światopogląd. Jak się czuje, gdy wraca wieczorem do domu po dniu pracy, w której codziennie odkrywa i analizuje informacje dotyczące zbliżającej się katastrofy? Jak przetwarza temat zmiany klimatu na poziomie emocjonalnym i jak to wpływa na jego relacje z ludźmi” – pisze.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl