O fotowoltaice tak jak o innych alternatywnych metodach pozyskiwania energii mówi się bardzo dużo. Przede wszystkim w grę wchodzi ochrona środowiska, walka ze szkodliwym smogiem oraz oczywiście realne oszczędności, które odczujemy w portfelu. Dlatego właśnie jednym z ważniejszych programów tego roku jest montaż fotowoltaiki. To okazja, by obniżyć koszty energii oraz chronić zasoby naturalne. Z drugiej strony to właśnie rządowy program i wprowadzona ulga termomodernizacyjna spowodował, że wiele osób zainteresowało się montażem popularnych paneli.
- Ulgi i dopłaty
- Oszczędzaj i dbaj o środowisko
- Jak dostać pieniądze?
Ulgi i dopłaty
Polska jest zobowiązana do tego, by zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii z 11 do 15 proc. do 2020 roku. Wprowadzone programy oraz rosnąca świadomość społeczna sprawiają, że jednym z chętniej stosowanych rozwiązań staje się fotowoltaika. Dofinansowanie 2019 sprawia, że cała instalacja staje się zdecydowanie tańsza i szybciej inwestycja się zwróci, co jest najważniejszym argumentem dla Polaków. Ta technologia pozwala pozyskać energię ze słońca. Można ją wykorzystać na swoje potrzeby, a można również odsprzedać do zakładu energetycznego. Rządowy program „Mój prąd” sprawia, że inwestycja w panele jest zdecydowanie tańsza. Poza tym od 2020 roku będzie można korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, co przełoży się na spore odliczenia od podatku. Sama idea przypomina stosowaną jeszcze do niedawna ulgę remontową.
Oszczędzaj i dbaj o środowisko
Program dotacji obejmuje szereg różnych działań, spośród których najważniejsza jest fotowoltaika. Dofinansowanie 2019 pozwala skrócić okres zwrotu inwestycji i sprawia, że staje się ona dostępna dla większości osób. W planach jest to, że program zapewnia montaż blisko 200 tysięcy instalacji. Dotacja w wysokości do 5000 plus może być przeznaczona tylko na założenie fotowoltaiki, która produkuje prąd z energii słonecznej. Nie jest możliwe, by z tych środków pokryć wydatki na zakup kolektorów słonecznych, które służą do ogrzania wody.
Jak dostać pieniądze?
Program jest kierowany do osób fizycznych, które chcą założyć instalację fotowoltaiczną o mocy od 2kW do 10 kW – czyli panele, inwertery, okablowanie, urządzenia do montażu. W ten zakres oczywiście wchodzi również robocizna. Sama dotacja pokrywa do 50 proc. kosztów, co sprawia, że w większości przypadków wnioskujący otrzymają pełne dofinansowanie w wysokości 5 tysięcy złotych. Sama dotacja w programie „Mój prąd” nie jest opodatkowana podatkiem dochodowym (PIT). Dopłaty będą dotyczyć tylko tych inwestycji, które zostały opłacone po dniu ogłoszenia programu – czyli po 23 lipca 2019 roku.
Źródło: Artykuł sponsorowany