Przejdź do treści

Melodie przebojów muzycznych stają się coraz prostsze

Spis treści

Złożoność melodii najpopularniejszych przebojów muzycznych zmniejszyła się od 1950 roku, sugeruje nowe badanie. Naukowcy twierdzą, że zmiany mogą częściowo wynikać z pojawienia się nowych gatunków, takich jak disco czy hip-hop.

Autorzy badań, Madeline Hamilton i Marcus Pearce z Queen Mary University of London, przeanalizowali najbardziej znane melodie (głównie linię wokalną) utworów z lat 1950–2022, które na koniec każdego analizowanego rok znalazły się w pierwszej piątce listy przebojów wydawanego w USA magazynu Billboard. Odkryli, że złożoność piosenek zmniejszyła się w tym okresie. Zidentyfikowali również dwa znaczące spadki złożoności melodycznej, które miały miejsce w 1975 i 2000 roku, oraz jeden mniejszy spadek w 1996 roku.

Opis oraz rezultaty badań ukazały się na łamach pisma „Scientific Reports” (DOI: 10.1038/s41598-024-64571-x).

Ewolucja muzyki pop

Historię muzyki popularnej analizowano z wielu różnych perspektyw, a socjologowie, muzykolodzy i filozofowie przedstawiali odrębne narracje charakteryzujące jej ewolucję. Nowe badania skupiły się na ewolucji bardziej abstrakcyjnego wymiaru muzyki popularnej, w szczególności melodii.

Autorzy spekulują, że zidentyfikowane spadki złożoności melodii w utworach muzycznych, z których pierwszy miał miejsce w 1975 roku, mogą reprezentować wzrost popularności gatunków takich jak new wave, disco i stadium rock. Te, które miały miejsce w 1996 i 2000 roku, mogą reprezentować wzrost popularności hip-hopu oraz programów komputerowych przeznaczonych do pracy z dźwiękiem, które umożliwiły zapętlanie różnych sekcji i fraz w utworach.

– Spadek złożoności około 2000 roku jest prawdopodobnie przynajmniej częściowo spowodowany wzrostem popularności hip-hopu. Zwykle są to bardzo proste melodie — powiedziała Hamilton. Badaczka dodała, że ten mniejszy spadek złożoności melodii z około 1996 roku może być również powiązany z hip-hopem, chociaż innym możliwym wyjaśnieniem jest wspomniana rosnąca popularność programów do obróbki muzyki. – Mogło to prowadzić do wzrostu powtórzeń w melodiach — dodała.

Melodie coraz prostsze

Autorzy publikacji zauważają, że chociaż złożoność popularnych melodii wydaje się zmniejszać w ostatnich dekadach, to wcale nie świadczy to, że złożoność innych komponentów muzycznych — takich jak jakość lub kombinacje dźwięków — również się zmniejszyła. – Moim zdaniem inne aspekty muzyki stały się bardziej złożone, a melodie prostsze, aby to zrekompensować — powiedziała Hamilton.

Zmniejszenie złożoności melodycznej może wynikać ze zwiększenia złożoności innych elementów muzycznych, takich jak zwiększenie średniej liczby nut granych na sekundę. – Jeśli masz melodię z wieloma nutami na sekundę, to w pewien sposób ogranicza to, jak złożona może być melodia – powiedziała Hamilton.

Naukowcy zamierzają kontynuować badania i rozszerzyć analizę na inne aspekty muzyki. – Teraz przyglądamy się akordom. Chcemy również rozszerzyć naszą analizę o więcej utworów, aby sprawdzić, czy ta tendencja dotycząca melodii utrzyma się w przypadku większego zbioru utworów muzycznych – przyznała Hamilton.

Kilka miesięcy temu ukazała się analiza tekstów popularnych piosenek różnych gatunków muzycznych z lat 1980–2020, która sugeruje, że słowa utworów również stały się prostsze i bardziej powtarzalne (więcej na ten temat w tekście: W ciągu ostatnich dekad piosenki stały się prostsze i bardziej powtarzalne).

Źródło: Nature Publishing Group, The Guardian, fot. Pixabay/ CC0

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Wartości moralne zmieniają się wraz z porami roku?

W ciągu ostatnich dekad piosenki stały się prostsze i bardziej powtarzalne

Od kilku dekad ludzkie mózgi stają się coraz większe

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły