Kwas acetylosalicylowy to substancja wykorzystywana w popularnych lekach przeciwbólowych. Zaliczana jest do niesteroidowych leków przeciwzapalnych i jej głównym zadaniem jest łagodzenie dolegliwości bólowych oraz stanów zapalnych. Nie każdy jednak wie, że kwas acetylosalicylowy może uchronić nas także przed atakiem serca lub udarem mózgu. Czym jest kwas acetylosalicylowy, jaki lek z jego zawartością wybrać i kiedy go stosować?
Czym jest kwas acetylosalicylowy?
Kwas acetylosalicylowy jest pochodną kwasu salicylowego i charakteryzuje się działaniem przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz przeciwagregacyjnym. Jego ostatnia funkcja odkryta została najpóźniej i do tej pory nie każdy wie, że kwas acetylosalicylowy może wspomagać nasz układ krwionośny.
Jak kwas acetylosalicylowy działa na układ krwionośny?
Wśród właściwości kwasu acetylosalicylowego, wspomagających układ krwionośny, wyróżniamy:
- działanie przeciwzakrzepowe;
- regulację wytwarzania prostacykliny – jest to substancja przeciwstawna tromboksanowi, jej działanie polega na zapobieganiu przyklejania się płytek krwi do ścian naczyń;
- działanie przeciwmiażdżycowe.
Kiedy stosować kwas acetylosalicylowy?
Wskazania do stosowania kwasu acetylosalicylowego to m.in.:
- objawowe leczenie dolegliwości bólowych o małym i średnim nasileniu (bóle głowy, bóle miesiączkowe, bóle zęba itd.);
- objawowe leczenie dolegliwości związanych z przeziębieniem i grypą oraz gorączki;
- leczenie pozawałowe – lek podawany jest pacjentom po zawałach, gdyż redukuje ryzyko pojawienia się kolejnego ataku (szczególnie do 30 dni po zawale).
Ponadto regularne przyjmowanie leku zalecane jest osobom, cierpiącym na miażdżycę i chorobę wieńcową. Może również pomagać osobom z miażdżycą zarostową tętnic obwodowych.
Przeciwwskazania do stosowania kwasu acetylosalicylowego
Preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy nie powinny przyjmować:
- osoby cierpiące na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy (kwas zmniejsza wydzielanie przez ściany żołądka ochronnego śluzu, przez co mogą one ulec podrażnieniu);
- kobiety karmiące piersią (kwas może przeniknąć do mleka i zaszkodzić dziecku);
- dzieci do 12. roku życia;
- osoby cierpiące na astmę (kwas może przyczynić się do napadu duszności);
- osoby przyjmujące leki przeciwkrzepliwe;
- chorzy na cukrzycę (kwas może zaburzać działanie leków);
- pacjenci oczekujący na operację na ok. 7-10 dni przed zabiegiem.
Jaki lek z kwasem acetylosalicylowym wybrać?
Poszukując sprawdzonego leku, którego głównym składnikiem aktywnym jest kwas acetylosalicylowy, warto spojrzeć na produkty Aspirin (https://aspirin.pl/). Dostępne w kilku postaciach (saszetek, kapsułek do rozpuszczania, kapsułek twardych) stanowią świetną opcję na łagodzenie objawów przeziębienia i grypy.
Podsumowując, kwas acetylosalicylowy to jedna z najczęściej wybieranych substancji na ból i gorączkę. Coraz więcej ludzi jest także świadomych jego działania na układ krwionośny, dlatego aktualnie stosowany jest także w celach prozdrowotnych.
Źródło: artykuł sponsorowany