Według ostatnich doniesień naukowców, na Księżycu znajduje się ogromna ilość wody, ukryta pod jego powierzchnią. Odkrycie to otwiera nowe możliwości wykorzystania zasobów księżycowych i stworzenia tam bazy.
Dotychczas sądzono, że woda na Księżycu istnieje jedynie wokół jego biegunów. Ale analiza danych z dwóch orbiterów księżycowych – Lunar Reconnaissance Orbiter i Chandrayaan-1 – wskazuje, że jest ona obecna na całej jego powierzchni, niezależnie od rodzaju gleby.
Badacze z Space Science Institute w Boulder znaleźli dowody na to, że woda jest szeroko rozpowszechniona na całym Księżycu i jest obecna zarówno podczas dnia księżycowego, jak i nocy księżycowej. Jednak zauważyli również, że woda wydaje się istnieć głównie jako OH (grupa hydroksylowa zbudowana z jednego atomu tlenu i jednego atomu wodoru) zamiast H2O i może nie być łatwo dostępna. Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie “Nature Geoscience”.
Obecnie agencje kosmiczne wielu państw wraz z prywatnymi firmami bada możliwości powrotu na Księżyc i utworzenia tam bazy. Wobec tego, odkrycia naukowców mają ogromne znaczenie. Woda tam znajdująca się może potencjalnie zostać wykorzystana jako woda pitna lub nawet zamieniona w paliwo rakietowe poprzez rozdzielenie wodoru i tlenu. Tlen z kolei mógłby posłużyć do oddychania.
– Nie ma znaczenia, o której porze i na jaką szerokość geograficzną Księżyca patrzymy, sygnał wskazuje na obecność wody. Wszędzie tam gdzieś jest woda, niezależnie od składu chemicznego powierzchni – powiedział Joshua Bandfield ze Space Science Institute w Boulder w Kolorado, główny autor nowego badania.
Jak twierdzą badacze, grupa hydroksylowa dąży do łączenia się z innymi cząsteczkami. Dlatego, żeby ją wykorzystać, musiałaby być prawdopodobnie ekstrahowana z minerałów.
Odkrycie to może pomóc naukowcom w zrozumieniu, w jaki sposób woda może istnieć na innych skalistych ciałach kosmicznych oraz odpowiedzieć na pytania dotyczące jej pochodzenia.
W erze poszukiwania egzoplanet podobnych do Ziemi, gdzie istnieje woda, trudno będzie dokładnie obserwować warunki na powierzchni potencjalnych kandydatek. Być może instrumenty teledetekcyjne i nowe techniki analityczne zastosowane w tym badaniu, pomogą w uzyskaniu odpowiedzi.
Źródło: NASA, fot. NASA