Dodano: 03 luty 2018r.

Zostawiliśmy na Księżycu ponad 180 ton śmieci

Przez ostatnie pół wieku Księżyc był celem najbardziej monumentalnych wypraw ludzkości. Z każdą kolejną misją ludzie przekraczali granice własnych możliwości, prowadzili doświadczenia i badali nieznane. Również z każdą kolejną misją ludzie zostawiali na Srebrnym Globie odpadki, których uzbierało się już ponad 180 ton.

Astronauta Edwin Aldrin na Księżycu

 

Wszędzie, gdzie pojawią się ludzie, zostawiają za sobą odpadki. Zaśmieciliśmy lądy i skaziliśmy rzeki, w oceanach pływają ogromne wyspy odpadków, zanieczyściliśmy powietrze - to wszystko na własnej planecie. Ale dotarliśmy także na Księżyc, gdzie też zrobiliśmy małe wysypisko. Po drodze zaśmieciliśmy także orbitę.

Człowiek sześciokrotnie lądował na Księżycu. Pierwsze pamiętne lądowanie miało miejsce 20 lipca 1969 roku. Wtedy to astronauci z misji Apollo 11 jako pierwsi postawili stopę na powierzchni księżyca. Postawili stopę i zostawili tam nieprzydatny już sprzęt.

Po sześciu załogowych misjach NASA, misjach orbiterów, próbników i innych satelitów NASA oraz innych agencji kosmicznych, na Srebrnym Globie zostało łącznie 809 obiektów. Stworzono nawet listę, co i gdzie się znajduje (choć nie w każdym przypadku wiadomo, gdzie).

Łączna waga odpadków zostawionych przez ludzi na powierzchni Księżyca wynosi 187 400 kilogramów. A wśród nich można znaleźć prawdziwe skarby. Choćby dwudolarówki zabrane przez Jamesa Irwina i Dave’a Scotta, którzy mieli plan, by zrobić im zdjęcia i wraz z autografami sprzedawać je kolekcjonerom. Zwyczajnie chcieli sobie dorobić, bo za loty i związane z nimi ryzyko otrzymywali tylko 17 tysięcy dolarów wypłaty (dzisiejsza równowartość wyniosłaby około 107 tysięcy dolarów). Plan się jednak nie powiódł, bo astronauci o pieniądzach zapomnieli. Wspomniany już James Irwin zostawił tam także swój autoportret.

 

 

Na Księżycu można znaleźć również dwie piłki golfowe zostawione tam przez Alana Sheparda - astronautę Apollo 14, obcinacz do paznokci czy 96 woreczków z ludzkimi odchodami.

Na powierzchni naszego naturalnego satelity został także sprzęt używany do misji kosmicznych. Astronauci z NASA pozostawili po sobie stopnie, po których schodzili na powierzchnię, części modułów kosmicznych oraz pojazdów księżycowych. Jest tam też sześć flag amerykańskich i cztery lustra, dzięki którym ustalono, że Księżyc oddala się od Ziemi o około 3,8 centymetra na rok.

 

Źródło: Sciecnealert, fot. NASA