Dodano: 15 luty 2019r.

Zobacz odległe światy z NASA. Wirtualna wycieczka po egzoplanetach

Specjaliści z NASA przygotowali niezwykłą stronę internetową oraz aplikację dla wszystkich zainteresowanych odkrywaniem nowych światów. Opracowany wraz z astronomami zestaw multimediów daje możliwość odbycia wirtualnych wycieczek po galaktyce i znanych nam planetach pozasłonecznych.

Loty kosmiczne

 

Chciałbyś zobaczyć pełną wizualizację planety 55 Cancri e, nazywanej też „stopionym światem”? Być może interesują Cię inne światy? Dzięki NASA jest to możliwe. Astronomowie i naukowcy z NASA przygotowali wirtualną wycieczkę po egzoplanetach - Exoplanet Exploration Program (ExEP).

W wirtualnym biurze podróży Exoplanet Travel Bureau mamy do wyboru wycieczki reklamowane poprzez stylizowane na stare plakaty. Autorzy wizualizacji mieli na celu pokazanie tego, w jaki sposób mogą wyglądać planety znajdujące się daleko poza naszym Układem Słonecznym.

 

Po wejściu na stronę biura pierwsza proponowana nam wirtualna podróż jest na planetę 55 Cancri e. To świat, który prawdopodobnie w całości opleciona jest oceanem lawy. Dzięki naukowcom możesz sam poszybować nad tym futurystycznym krajobrazem. Ale światów, które można zobaczyć dzięki NASA jest znacznie więcej. Są tam m.in. planety układu TRAPPIST-1, Kepler 16b, Kepler 186f czy 51 Pegasi b.

Planeta 55 Cancri e oraz inne, są częścią szerszego projektu wirtualnego biura. Dzięki niemu możemy wybrać się na wycieczkę i zobaczyć pełen obraz 3D odległych planet. Ich wygląd został zrekonstruowany na podstawie danych, które zebrali naukowcy. Dotyczą one m.in. odległości danej planety od jej gwiazdy.

Wszystkie wizualizacje dostępne są na komputerach stacjonarnych oraz w wersji mobilnej. Trzeba pamiętać, że prezentowane przez NASA światy to wizje artystyczne stworzone na podstawie zebranych dotychczas danych. To nie są rzeczywiste obrazy danych egzoplanet. Obecne technologie nie pozwalają na wykonywanie fotografii tak odległych planet pozasłonecznych.

NASA zachęca także do odwiedzić strony o powstaniu, życiu i śmierci układów planetarnych. Dzięki niej możemy dowiedzieć się w jaki sposób powstały gwiazdy oraz co stanie z planetami po ich śmierci. Life and Death of a Planetary System zapewnia fascynującą podróż przez formację, ewolucję i ostateczny koniec systemu planetranego. Ta wieloskładnikowa opowieść oferuje wgląd w to, jak rodzą się planety, gwiazdy i wszystko, co znajduje się wokół nich.

Z kolei dzięki projektowi Eyes on Exoplanets 2.0 może przelecieć przez galaktykę i odwiedzić dowolną z prawie 4000 znanych planet pozasłonecznych, wszystkie wizualizowane w 3D. Narzędzie umożliwia również porównanie wielkości znanych pozasłonecznych planet z naszą Ziemią czy Jowiszem, pokazuje jak długo zajęłaby podróż do danego świata samochodem, samolotem lub pojazdem poruszającym się z prędkością światła.

Dane do stworzenia podobnych wizualizacji dostarczyło Archiwum Egzoplanetarne prowadzone przez NASA. Jak zapewniają jej twórcy strona nie wymaga instalowania żadnych dodatkowych programów na nasze komputery czy smartfony. Wszystko dostępne jest w oknie przeglądarki.

 

Źródło i fot.: NASA