Dodano: 19 marca 2015r.

Zaćmienie Słońca widoczne także z Polski

Zaćmienie Słońca będzie można oglądać w piątek 20 marca w godzinach przedpołudniowych. W naszym kraju będzie można podziwiać jedynie częściowe zaćmienie naszej gwiazdy, do 80 proc. Następne tak głębokie zaćmienie Słońca zobaczymy w Polsce w 2026 roku, a całkowite dopiero w 2135 roku.

Zaćmienie Słońca

 

Do zjawiska zaćmienia Słońca dochodzi, gdy Księżyc znajdzie się między Słońcem a Ziemią przysłaniając światło dochodzące do nas z naszej gwiazdy. Dzieje się tak dlatego, że Księżyc znajduje się w idealnej odległości między Słońcem a Ziemią. Średnica naszej gwiazdy jest 400 razy większa niż Księżyca, ale Księżyc jest 400 razy bliżej naszej planety niż Słońce. Niestety stan ten nie będzie trwał wiecznie. Księżyc oddala się od Ziemi około 4 centymetry rocznie, co oznacza, że za około 600 lat na Ziemi w ogóle nie będzie można oglądać całkowitych zaćmień Słońca.

Co roku na Ziemi widać co najmniej dwa zaćmienia Słońca, ale nie więcej niż pięć, a z tych najwyżej trzy są całkowite. W tym roku całkowite zaćmienie będą mogli zobaczyć, jeśli pogoda dopisze, mieszkańcy Wysp Owczych i Spitsbergenu.

zaćmienieśrod

Fot. Theresa Knott/Wikimedia

Kosmiczny spektakl w Polsce będzie można oglądać od godziny 9.43, a maksymalna faza zostanie osiągnięta około 10.50. Zaćmienie zakończy się tuż po godzinie 12. Ostatnie zaćmienie w Polsce było 4 stycznia 2011 roku. W tym roku zjawisko to zbiega się z początkiem astronomicznej wiosny.

Co trzeba mieć do obserwacji zaćmienia? Zjawisko widoczne jest gołym okiem, ale trzeba pamiętać o bezpieczeństwie i użyć filtrów, bo promienie UV mogą uszkodzić wzrok. Najbezpieczniej oglądać je przez folię mylarową. Można ją nabyć w sklepach astronomicznych. Są nawet specjalne okulary do oglądania zaćmienia. Okulary przeciwsłoneczne, klisze fotograficzne czy zdjęcia rentgenowskie nie zapewnią nam dostatecznej ochrony.

 

fot. Pixabay