Dodano: 21 kwietnia 2022r.

Zaćmienie Słońca na Marsie uchwycone przez łazik Perseverance

Eksplorujący Czerwoną Planetę łazik Perseverance zarejestrował zaćmienie Słońca. Na nagraniu widać, jak Fobos, jeden z dwóch marsjańskich księżyców, przechodzi na tle tarczy słonecznej. Zaćmienie miało miejsce 2 kwietnia i trwało nieco ponad 40 sekund.

Zaćmienie Słońca na Marsie uchwycone przez łazik Perseverance

 

NASA opublikowała nagrania zaćmienia Słońca zarejestrowane na Marsie przez przebywający obecnie w Kraterze Jezero łazik Perseverance. Nagranie przedstawia Fobosa - to większy z dwóch księżyców Marsa - przechodzącego na tle tarczy słonecznej. Nie jest to jednak całkowite zaćmienie. Fobos przesłania tylko część Słońca.

Fobos i Deimos

Do zaćmienia doszło 2 kwietnia, a całe zdarzenie trwało nieco ponad 40 sekund. To znacznie krócej niż typowe zaćmienie Słońca z udziałem ziemskiego Księżyca, dlatego że Fobos jest około 157 razy mniejszy niż Księżyc. Drugi z marsjańskich księżyców - Deimos, jest jeszcze mniejszy.

Fobos ma 22,5 kilometra średnicy. Jest znacznie większy od Deimosa, który ma zaledwie 12,4 kilometry średnicy. Orbita Fobosa znajduje się bliżej Czerwonej Planety, ale i tak nie przesłaniał całkowicie tarczy Słońca.

Nagrania wykonane przez łazika Perseverance pomogą naukowcom lepiej zrozumieć orbitę Fobosa i sposób, w jaki jego grawitacja wpływa na powierzchnię Marsa.

Zaćmienie Słońca widziane z Marsa

Zaćmienia Słońca były wielokrotnie obserwowane z Marsa. Łazik Curiosity oraz jego poprzednicy – Spirit oraz Opportunity – zaobserwowały łącznie ponad 40 zaćmień przez Fobosa oraz Deimosa. Pierwsze zostało zarejestrowane w 2004 roku. Jednak niedawne zaćmienie, uchwycone za pomocą kamery nowej generacji Mastcam-Z, jest nagraniem najwyższej jakości i zostało wykonane z największą liczbą klatek na sekundę w historii.

- Wiedziałam, że będzie dobrze, ale nie spodziewałam się, że obraz będzie tak niesamowity – powiedziała Rachel Howson z Malin Space Science Systems w San Diego, członków zespołu Mastcam-Z, który obsługuje kamerę. Badaczka dodała, że była oszołomiona uchwyconymi kolorami i rozdzielczością zdjęć. Zresztą nie tylko ona. - Na nagraniu można zobaczyć niezwykłe szczegóły, nawet cienie na Fobosie rzucane przez różne grzbiety i wypukłości w księżycowym krajobrazie – powiedział Mark Lemmon ze Space Science Institute w Boulder w Kolorado. - Można nawet dostrzec plamy słoneczne, dzięki temu to zaćmienie wygląda dokładnie tak, jak łazik widział je z Marsa - dodał.

Gdy Fobos okrąża Marsa, jego grawitacja wywiera niewielkie siły pływowe na wnętrze Czerwonej Planety, lekko deformując skały w skorupie i płaszczu planety. Siły te również powoli zmieniają orbitę Fobosa. W rezultacie geofizycy mogą wykorzystać te zmiany, aby lepiej zrozumieć budowę wewnętrzną planety, ujawniając więcej na temat materiałów w skorupie i płaszczu. Jednak Fobos jest skazany na zagładę. Księżyc stopniowo, ale nieustannie zbliża się do powierzchni Marsa i jego los jest przesądzony. Za dziesiątki milionów lat uderzy w Czerwoną Planetę.

 

Źródło: NASA, fot. NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS/SSI