Dodano: 18 października 2021r.

Wystartowała sonda Lucy z ambitną misją badania początków Układu Słonecznego

W sobotę w swoją 12-letnią misję wystartowała sonda Lucy. Lucy odwiedzi zagadkowe planetoidy trojańskie Jowisza. Trojańczycy, bo tak też zwane są planetoidy trojańskie, są uważane za relikty wczesnego okresu historii Układu Słonecznego. To resztki pierwotnego materiału, z którego uformowały się planety naszego systemu planetarnego.

Wystartowała sonda Lucy z ambitną misją badania początków Układu Słonecznego

 

W sobotę z Przylądka Canaveral została wyniesiona w przestrzeń kosmiczną sonda Lucy, która ma zbadać planetoidy trojańskie. To dwie grupy małych obiektów, krążących wokół Słońca poza głównym pasem planetoid, po orbicie zbliżonej do orbity Jowisza. Ciała te zostały „uwięzione” przez grawitację gazowego olbrzyma i Słońca jeszcze w czasie formowania się i ewolucji planet, naukowcy uważają je więc za „skamieliny” z pierwszego okresu kształtowania się Układu Słonecznego.

Sonda Lucy

Nazwa sondy nawiązuje do skamieniałego praprzodka człowieka – Lucy, którego szczątki odkryto w Etiopii prawie pół wieku temu, niedługo po wyruszeniu sondy Pioneer 11 w przestrzeń kosmiczną. Inspiracją była też piosenka Beatlesów „Lucy in the Sky with Diamonds”.

Lucy stanie się pierwszym statkiem kosmicznym zasilanym energią słoneczną, który odleci tak daleko od Słońca i zaobserwuje więcej asteroid niż jakakolwiek wcześniejsza sonda. Podczas swojej podróży Lucy pokona 6,3 miliarda kilometrów. Zbada rekordową liczbę 8 asteroid znajdujących się na 6 niezależnych orbitach. Żadnemu statkowi kosmicznemu nie udało się dotąd przeanalizować aż tylu podobnych obiektów w czasie pojedynczej misji. Łączna wartość misji wyniosła 981 milionów dolarów.

- Każda z tych asteroid, każda z tych nieskazitelnych próbek, stanowi część historii Układu Słonecznego, historię nas – powiedział dziennikarzom Thomas Zurbuchen, zastępca administratora misji naukowej NASA.

Planetoidy trojańskie

Planetoidy trojańskie to dwie grupy obiektów, które znajdują się na orbicie zbliżonej do orbity Jowisza. Planetoidy pozostają w pobliżu punktów libracyjnych. Jedne z nich podążają za gazowym olbrzymem w jego ruchu orbitalnym – to tzw. „Trojańczycy”. Druga grupa wyprzedza planetę i są to tzw. „Grecy”.

- Asteroidy trojańskie podążają za Jowiszem lub go wyprzedzają – wyjaśnił Hal Levison, główny naukowiec z zespołu zarządzania misją Lucy z Southwest Research Institute (SwRI) w Boulder w Kolorado. - Utrzymywane są tam dzięki efektowi grawitacyjnemu Jowisza i Słońca. A jeśli umieścisz tam obiekt na początku historii Układu Słonecznego, będzie on tam stabilny na zawsze. Więc te rzeczy naprawdę są skamieniałościami tego, z czego powstały planety – dodał.

Lucy za pomocą swoich instrumentów naukowych szczegółowo zbadana napotkane planetoidy, wyszczególniając ich kształt, strukturę, cechy powierzchni, skład chemiczny i temperaturę. Jeśli planetoidy trojańskie są zbudowane z tego samego rodzaju materiałów, co księżyce Jowisza, sugerowałoby to, że powstały w tej samej odległości od Słońca, co gazowy olbrzym.

- Jeśli, na przykład, okaże się, że są one wykonane z materiałów, które widzimy znacznie dalej w Układzie Słoneczny, tym, co nazywamy Pasem Kuipera, oznaczałoby to, że właśnie tam mogły się uformować, a następnie w pewnym momencie zostały wciągnięte do wewnątrz – powiedziała dr Carly Howett z SwRI. - Ta misja jest testem naszych modeli. Mamy teorię, że na początku historii Układu Słonecznego nastąpiło duże przetasowanie w pozycjach obiektów w Układzie Słonecznym. Niektóre obiekty zostały wyrzucone grawitacyjnie na zewnątrz systemu, inne zostały wciągnięte do wewnątrz – dodała.

Plan lotu

Pomimo zbliżonej do Jowisza orbity, planetoidy trojańskie znajdują się bardzo daleko od planety i do tego są znacznie rozproszone. Tak więc jest nikła szansa, że ​​Lucy zderzy się z jakimś obiektem zaliczanym do trojańczyków.

Sonda Lucy podczas podróży skorzysta z asysty grawitacyjnej Ziemi. Manewry te polegają na wykorzystaniu grawitacji planety lub innego ciała niebieskiego do zwiększenia prędkości i zmiany kierunku lotu statku kosmicznego. Lucy przeleci obok Ziemi w październiku przyszłego roku i ponownie w 2024 roku, aby uzyskać wystarczającą prędkość na dotarcie do orbity Jowisza.

Czerpiąc energię z dwóch ogromnych paneli słonecznych, Lucy będzie podążać za pięcioma planetoidami z czołowej grupy trojańczyków. Następnie statek wróci w kierunku Ziemi, aby w 2030 r. uzyskać kolejną asystę grawitacyjną. To pomoże Lucy na osiągnięcie orbity dwóch ostatnich docelowych obiektów, wokół których przemknie w 2033 r.

Pierwsze badania

Pierwsze spotkanie Lucy z planetoidą będzie miało miejsce w 2025 roku. Sonda przeleci wówczas w okolicy obiektu o nazwie Donaldjohanson, który znajduje się w pasie głównym planetoid, pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza. Planetoida ta otrzymała swoją nazwę na cześć odkrywcy skamieniałości Lucy.

W latach 2027-2033 sonda zbada siedem planetoid trojańskich – pięć w roju znajdującym się na orbicie przed Jowiszem i dwie w roju podążającym za gazowym gigantem. Największy z badanych obiektów ma średnicę około 95 kilometrów.

Lucy przeleci obok obiektów docelowych w odległości około 400 kilometrów od ich powierzchni i użyje swoich pokładowych instrumentów i dużej anteny do zbadania ich geologii, w tym składu, masy, gęstości i objętości.

Skamielina Lucy została odkryta w Etiopii w 1974 roku i pomogła rzucić światło na ewolucję człowieka. Nazwa misji kosmicznej została wybrana z nadzieją, że rzuci ona światło na ewolucję Układu Słonecznego. Planetoidy trojańskie, których liczebność znacznie przekracza siedem tys. obiektów, to pozostałości surowców z formowania się gigantycznych planet naszego Układu Słonecznego – Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna. Naukowcy uważają, że posiadają istotne wskazówki dotyczące składu i warunków fizycznych dysku protoplanetarnego, z którego powstały wszystkie planety krążące wokół Słońca, w tym Ziemia.

 

Fot. NASA's Goddard Space Flight Center