Dodano: 24 czerwca 2022r.

Wyniki drugiego konkursu programu PASIFIC

Współpraca międzynarodowa badaczy stanowi dziś koło napędowe nauki i innowacji na całym świecie. Polska nie jest wyjątkiem. Promocja takiej kooperacji jest jednym z celów, które przyświecają programowi stypendialnemu PASIFIC (ang. Polish Academy of Sciences' Individual Fellowships: Innovation & Creativity). To inicjatywa Polskiej Akademii Nauk oferująca dwuletnie staże 50 naukowcom z różnych krajów. Już po raz drugi wybrano grupę utalentowanych stypendystów, którzy w jednym z 69 instytutów PAN (oraz Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej) będą prowadzić swoje badania z różnych dziedzin nauki.

Badania pod mikroskopem

 

Do drugiej edycji programu PASIFIC aplikowało 200 naukowców, najwięcej z Indii, Polski, Ukrainy i Iranu. Z tej grupy wybrano 15 osób, które wkrótce rozpoczną staże w Polsce. Kolejne 15 osób znalazło się na liście rezerwowej. Stypendyści będą prowadzić badania w 9 instytutach Polskiej Akademii Nauk. Dołączą tym samym do 35 laureatów pierwszego konkursu, który został rozstrzygnięty w 2021 roku.

Zainteresowanie konkursem było niezwykle wysokie – na jedno miejsce kandydowało około 13 osób. Międzynarodowe grono ewaluatorów oceniało projekty w trzech głównych kategoriach – doskonałość, wpływ oraz wykonalność. Każdy projekt musiał również przejść przez ocenę etyczną.

O laureatach

W drugim konkursie PASIFIC będzie finansowanych 6 projektów z panelu z nauk ścisłych i technicznych (ang. Physical Sciences and Engineering), 5 z nauk społecznych i humanistycznych (ang. Social Sciences and Humanities) oraz 4 z nauk o życiu (ang. Life Sciences). Liczba grantów przyznanych w każdym panelu zależała od tego, ile wniosków złożono w danej dziedzinie nauki.

Laureaci reprezentują 7 narodowości, a do Polski przyjeżdżają z 9 różnych krajów (Indie, Szwecja, Chiny, Niemcy, Białoruś, Turcja, Finlandia, Francja, Norwegia). Ich badania obejmują 11 różnych dyscyplin naukowych. Będą realizować stypendia w 9 instytutach Polskiej Akademii Nauk. Aż 5 grantów będzie prowadzonych w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, a 3 w Instytucie Chemii Fizycznej PAN.

Wśród laureatów znalazło się 8 mężczyzn (53,3 proc.) i 7 kobiet (46,7 proc.). Jednocześnie więcej kobiet finalnie otrzymało grant niż wynosił rozkład płci wśród aplikantów – o stypendia wnioskowało 126 mężczyzn (63 proc.), 73 kobiety (36 proc.) i 1 osoba innej płci (1 proc.).

Naukowcy otrzymają miesięczne wynagrodzenie w wysokości ok. 2,5 tys. euro netto przez dwa lata. Badacze przyjeżdżający z rodzinami mają również możliwość pobierania dodatku rodzinnego. Ponadto będą dysponować budżetem na koszty bezpośrednie badań do 60 tys. euro (do tego dolicza się 20 proc. kosztów pośrednich dla instytucji goszczącej).

Zgłoszenia w drugim konkursie

Drugi konkurs programu PASIFIC wzbudził duże zainteresowanie badaczy z całego świata – napłynęło 200 zgłoszeń od naukowców 50 narodowości. 78 wniosków zostało złożonych w panelu nauk ścisłych i technicznych, 71 w naukach społecznych i humanistycznych oraz 51 w naukach o życiu.

Projekty poruszały zagadnienia z 25 dyscyplin. Najwięcej wniosków, bo aż 28, złożono w dziedzinie studiów nad przeszłością.

Badania laureatów będą dotyczył różnorodnych zagadnień. Zajmą się m.in. projektowaniem urządzeń magazynujących energię w oparciu o zmodyfikowany węgiel aktywny otrzymywany z odpadów biologicznych, kompleksowym badaniem petrochronologicznym skał, poszerzeniem wiedzy o molekularnej kontroli starzenia się, czy zbadaniem zaangażowania współczesnego, wschodniego chrześcijaństwa w kwestie środowiskowe.

Większość kandydatów pochodziła z Indii (42). Następnie wnioski składali Polacy (20), badacze narodowości ukraińskiej (17), irańskiej (11), pakistańskiej (11) oraz białoruskiej (7).

Naukowcy dołączą do 35 osób wyłonionych w pierwszym konkursie PASIFIC w 2021 roku. Zwycięska grupa 50 badaczy ma także możliwość skorzystania z bogatej oferty szkoleniowej, jaką oferuje program. Na etapie wnioskowania kandydaci deklarowali także chęć odbycia 3-miesięcznych staży w przemyśle oraz sektorze pozaakademickim.

Poniżej film podsumowujący wyniki drugiego konkursu PASIFIC:

 

Źródło: PAN