Dodano: 31 sierpień 2018r.

Wyciek powietrza na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Na międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) doszło do wycieku powietrza. Mała dziurka, o średnicy kilku milimetrów, powstała prawdopodobnie przez uderzenie małego fragmentu skalnego.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

 

W środę późnym wieczorem kontrolerzy na Ziemi zauważyli spadek ciśnienie na ISS. Wyciek nie był poważny, dlatego postanowiono nie budzić śpiących już astronautów. Ci zostali poinformowani o zdarzeniu rano i od razu zalecono im szukać dziury.

- W środę w nocy i następnego dnia rano nastąpiła nagła sytuacja awaryjna: spadek ciśnienia i wyciek powietrza na stacji. Podjęto działania w celu ustalenia pochodzenia wycieku – powiedział Dmitrij Rogozin piastujący obecnie stanowisko szefa Roskosmosu.

 

- Amerykańscy astronauci zgromadzili się w rosyjskim segmencie, a następnie kolejne części stacji były zamykane jedna po drugiej. W rezultacie zlokalizowaliśmy problem – przyznał Rogozin i dodał, że chodziło o małą dziurkę w bocznym przedziale rosyjskiego statku Sojusz MS-09, który w czerwcu przyleciał na ISS z trzema członkami nowej załogi.

Eksperci uważają, że wyciek został spowodowany uderzeniem w ISS malutkiego, skalistego fragmentu, który poruszał się przez przestrzeń kosmiczną z dużą prędkością. Według kontrolerów misji w Houston oraz ich kolegów z Moskwy, sześcioosobowa załoga nie jest zagrożona.

Małe meteoroidy stanowią stałe zagrożenie dla stacji orbitującej wokół Ziemi. Konstrukcja została tak zaprojektowana, aby wytrzymać ciągłe bombardowanie malutkich fragmentów skał, jednak tego typu zdarzenia są nieuniknione.

Zlokalizowana nieszczelność mierzy kilka milimetrów średnicy. Została zatkana uszczelniaczem oraz… taśmą klejącą. To nie pierwszy raz, gdy taśma pomaga astronautom. Przekonali się o tym członkowie misji Apollo 13, którzy dzięki zwykłej, szarej taśmie klejącej naprawili filtr dwutlenku węgla i dzięki temu przeżyli. Astronauci pracują teraz z inżynierami na Ziemi, aby ocenić, czy konieczna jest bardziej zaawansowana naprawa.

Na chwilę obecną nie są planowane żadne spacery kosmiczne, by usunąć usterką, ale nie wykluczone, że do nich dojdzie. Statek ten ma pod koniec roku przywieźć na Ziemię astronautów, którzy zakończą swoją misję na ISS.

 

Źródło: BBC, TASS