Dodano: 12 czerwiec 2017r.

Wybrańcy NASA. To oni mają szansę wrócić na Księżyc i skolonizować Marsa

Po otrzymaniu rekordowej liczby wniosków NASA wybrała 12 osób, które mają szansę uczestniczyć w lotach na Międzynarodową Stację Kosmiczną, na Księżyc czy nawet na Marsa. To najliczniejsza grupa rekrutów przyjętych od 2000 roku.

Klasa NASA 2017

 

Tegoroczny nabór do klasy NASA 2017 cieszył się niespodziewanie dużą popularnością. NASA odebrała ponad 18 tysięcy zgłoszeń. Nazwiska wybrańców zostały ogłoszone przez wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a podczas uroczystości w Centrum Lotów Kosmicznych im. Lyndona B. Johnsona w Houston.

Wybór tych osób nie oznacza, że wszyscy z nich polecą w przestrzeń kosmiczną. O tym zdecydują specjaliści po dwuletnim programie treningowym, który rozpocznie się w sierpniu. Część z wybranej dwunastki może dostać propozycję uczestniczenia w różnych misjach, jako specjaliści ze swoich dziedzin, ale tu, na Ziemi.

- To 12 osób, których dążenie do doskonałości i osobista odwaga sprawią, że nasz naród dokona jeszcze większych odkryć. To oni będą inspirować nasze dzieci i wnuki, tak jak wcześniej robili to ich poprzednicy. Mam zaszczyt złożyć najszczersze gratulacje dla nowej klasy NASA – powiedział podczas uroczystości wiceprezydent USA.

Co trzeba mieć w CV, żeby zostać astronautą? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wśród tegorocznych kandydatów na astronautów są biolog morska, geolog, a nawet komandos z elitarnej jednostki Navy SEALs. Poniżej prezentujemy krótkie biografie wybranej dwunastki.

Kayla Barron, 29 lat. Porucznik Marynarki Wojennej USA. Ukończyła Akademię Marynarki USA w dziedzinie inżynierii systemów. Uzyskała też tytuł magistra inżynierii nuklearnej na Uniwersytecie w Cambridge. To jedna z pierwszych kobiet w historii, której powierzono służbę na łodziach podwodnych w warunkach bojowych.

Zena Cardman, 29 lat. Studiowała biologię i nauki morskie na Uniwersytecie Karoliny Północnej. Obecnie doktoryzuje się na Pennsylvania State University. W swoich badaniach koncentrowała się na mikroorganizmach zamieszkujących głębiny dna morskiego. Wielokrotnie brała udział w wyprawach naukowych na Antarktykę.

Raja Chari, 39 lat. Podpułkownik Amerykańskich Sił Powietrznych. Ukończył Akademię Lotnictwa USA z inżynierii astronautyki. Studiował także astronautykę i aeronautykę na Massachusetts Institute of Technology. Dowodzi grupą pilotów testowych myśliwców F-35.

Matthew Dominick, 35 lat. Porucznik Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Ukończył inżynierię na Uniwersytecie w San Diego. Jest również pilotem testowym.

Bob Hines, 42 lata. Ukończył inżynierię lotniczą na bostońskim uniwersytecie. Kontynuował studia na Uniwersytecie w Alabamie. 18 lat służył w Siłach Powietrznych USA. Ostatnie pięć lat był pilotem testowym w Centrum Lotów Kosmicznych im. Lyndona B. Johnsona.

Warren "Woody" Hoburg, 31 lat. Studiował astronautykę i aeronautykę w Massachusetts Institute of Technology (MIT). Obecnie tam wykłada. Uzyskał tytuł doktora inżynierii i informatyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkley.

Dr Jonny Kim, 33 lata. Komandos z elitarnej jednostki Navy SEAL. Brał udział w ponad 100 operacjach bojowych. Za zasługi na polu bitwy otrzymał Srebrną oraz Brązową Gwiazdę. Po odejściu w wojska uzyskał doktorat z medycyny na Harvard Medical School.

Robb Kulin, 33 lata. Studiował inżynierię mechaniczną na Uniwersytecie w Denver. Kontynuował naukę na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, gdzie uzyskał doktorat z inżynierii. Brał udział w kilku ekspedycjach badawczych na Antarktykę, gdzie dokonywał odwiertów w lodzie. Od 2011 roku zatrudniony przez firmę Elona Muska SpaceX.

Jasmin Moghbeli, 33 lata. Studiowała inżynierię lotniczą oraz informatykę w MIT. Jest również absolwentką szkoły pilotów testowych Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Obecnie jest pilotem testowym śmigłowców H-1.

Loral O'Hara, 34 lata. Studiowała inżynierię lotniczą na Uniwersytecie w Kansas oraz aeronautykę i astronautykę na Purdue University. Już wcześniej współpracowała z NASA w Jet Propulsion Laboratory. Jeszcze jako studentka brała udział w programie NASA KC-135, gdzie badała mikrograwitację. Obecnie jest inżynierem badawczym w Instytucie Oceanograficznym Woods Hole.

Dr Francisco "Frank" Rubio, 41 lat. Uczęszczał do słynnej amerykańskiej Akademii Wojskowej w West Point. Jest pilotem śmigłowców oraz doktorem medycyny. Ma przelatane ponad 1100 godzin lotów, z czego ponad 600 w warunkach bojowych.

Jessica Watkins, 29 lat. Ukończyła studia geologiczne na Uniwersytecie Stanforda. Uzyskała też doktorat z zakresu geologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Już wcześniej współpracowała z NASA’s Ames Research Center oraz z Jet Propulsion Laboratory.

 

Źródło i fot. NASA