Dodano: 15 lipiec 2019r.

We wtorek dojdzie do częściowego zaćmienia Księżyca

We wtorkowy wieczór 16 lipca dojdzie do częściowego zaćmienia Księżyca. W kulminacyjnym momencie blisko dwie trzecie tarczy Księżyca znajdzie się w cieniu Ziemi.

Zaćmienie Księżyca

 

Wtorkowe zaćmienie Księżyca będzie widoczne już przy wschodzącym Księżycu. Wtedy rozpocznie się faza półcieniowego zaćmienia Srebrnego Globu i nasz naturalny satelita będzie stopniowo ciemniał. Faza częściowego zaćmienia rozpocznie się o godzinie 22:01. Księżyc będzie powoli pokrywał cień Ziemi. W kulminacyjnym punkcie, o godzinie 23:30, aż 65 proc. tarczy Księżyca skryje się w cieniu naszej planety. Koniec zaćmienia częściowego nastąpi o godz. 00:59, a półcieniowego o godz. 2:17.

Podczas fazy częściowego zaćmienia Księżyc przybierze czerwonawą barwę. Jest to spowodowane tym, że promienie słoneczne padające na tarczę Srebrnego Globu będą rozproszone przez atmosferę Ziemi.

 

Zaćmienia Księżyca następują w sytuacji, gdy Ziemia jest pomiędzy Słońcem, a Księżycem i Księżyc znajdzie się w stożku cienia Ziemi. Rozróżnia się zaćmienia całkowite, częściowe i półcieniowe. Zaćmienie całkowite następuje wtedy, gdy cała tarcza Księżyca wejdzie w stożek cienia Ziemi. Jeżeli chociaż część tarczy Księżyca jest poza stożkiem cienia Ziemi, mamy do czynienia z zaćmieniem częściowym. Z kolei zaćmienie półcieniowe następuje w sytuacji, gdy Księżyc znajduje się w stożku półcienia Ziemi (jest to obszar, w którym – patrząc np. z Księżyca – przesłonięta przez Ziemię jest jedynie część Słońca, a nie całe).

Zaćmienie będzie widoczne z terenów całego kraju. Księżyc podczas fazy częściowego zaćmienia będzie znajdować się nisko nad horyzontem w południowo-wschodniej części nieba. Cień Ziemi na powierzchni naszego naturalnego satelity zacznie pojawiać się w jego lewym górnym rogu.

Układ ciał niebieskich w czasie zaćmienia Księżyca. A – Słońce B – Ziemia C – Księżyc D – stożek półcienia E – stożek cienia całkowitego. Fot. MesserWoland/C.C.3.0/Wikimedia

Do oglądania zaćmienia Księżyca nie potrzeba specjalnych przyrządów – teleskopów ani nawet lornetki, choć osoby wyposażone w sprzęt z pewnością będą mogły zobaczyć więcej szczegółów. Nie potrzeba także wyjeżdżać spoza miasta, ale tak jak w przypadku sprzętu, z dala od świateł aglomeracji obserwacje będą pełniejsze.

Pogoda nie powinna przeszkadzać, choć lokalnie niebo mogą zakryć chmury. Wszystkim życzymy udanych obserwacji.