Dodano: 04 czerwca 2020r.

W piątek półcieniowe zaćmienie Księżyca

W piątek 5 czerwca podczas wschodu naszego naturalnego satelity będzie można oglądać półcieniowe zaćmienie Księżyca. Zjawisko swoje maksimum osiągnie o godzinie 21.25. Zaćmienie zbiegnie się z tzw. pełnią „truskawkowego Księżyca”.

Zaćmienie Księżyca

 

Piątkowa pełnia będzie wyjątkowa. Będziemy mieli do czynienia z tzw. „truskawkowym Księżycem”, ale podczas pełni dojdzie również do półcieniowego zaćmienia Księżyca.

Pełnia „truskawkowego Księżyca”

Przypadająca w czerwcu pełnia Księżyca jest określana jako „truskawkowy Księżyc”. Nazwa ta pochodzi od Algonkinów - rdzennej ludności Ameryki Północnej. Indianie zwykli nazywać pełnie w poszczególnych miesiącach. W czerwcu przypada czas zbioru truskawek, stąd określenie „truskawkowy Księżyc”.

Do czerwcowej pełni Księżyca dojdzie o godzinie 21:12. Zbliżająca się pełnia będzie tak naprawdę superpełnią, bo Srebrny Glob będzie na niebie wydawał się nieco większy i jaśniejszy niż zazwyczaj. Chodzi tutaj o bliskość orbity naszego naturalnego satelity względem Ziemi. W środę 3 czerwca Księżyc był w perygeum, czyli w punkcie na swojej orbicie, który znajduje się najbliżej naszej planety.

W piątek czeka nas także inne ciekawe zjawisko warte obserwacji.

Półcieniowe zaćmienie Księżyca

Półcieniowe zaćmienie Księżyca nie jest tak spektakularne, jak całkowite zaćmienie Księżyca, ale mimo wszystko warte na nie rzucić okiem. Do zjawiska dochodzi, gdy Ziemia oświetlana przez Słońce rzuca cień, jak każde ciało oświetlane przez promienie słoneczne, a Srebrny Glob w ten cień wejdzie.

Gdy Księżyc wejdzie w tzw. stożek cienia całkowitego, czyli w miejsce, z którego Słońce jest całkowicie niewidoczne, mamy do czynienia z całkowitym zaćmieniem Księżyca. Gdy choć mały fragment satelity znajdzie się poza stożkiem cienia całkowitego, mamy do czynienia z zaćmieniem częściowym. Jeśli Księżyc wejdzie we wspomniany wcześniej stożek półcienia Ziemi, czyli w miejsce, z którego tylko część Słońca jest widoczna i nie jest on w stożku cienia całkowitego, mamy do czynienia z półcieniowym zaćmieniem Księżyca. I właśnie takie zjawisko będzie można zaobserwować w nadchodzący piątek. Zaćmienie Księżyca doskonale obrazuje poniższa grafika.

Zaćmienia Księżyca

A – Słońce B – Ziemia C – Księżyc D – stożek półcienia E – stożek cienia całkowitego. Fot. MesserWoland/C.C.3.0/Wikimedia

Półcieniowe zaćmienie Księżyca będzie dobrze widoczne z prawie całej Afryki, z Azji i Australii oraz z obszarów wschodniej Europy. Przy wschodzie Księżyca będzie widoczne także z terenów Polski. Obserwatorzy z północnych terenów naszego kraju będą mieć najlepsze warunki do oglądania tego zjawiska.

Początek zaćmienia zacznie się o 19:46. W Polsce Księżyc wzejdzie około godziny 20:54. Faza kulminacyjna nastąpi o 21:25, a koniec zaćmienia o 23:04. W maksimum zaćmienia około 0,57 proc. tarczy Księżyca znajdzie się w półcieniu Ziemi.