Dodano: 27 września 2022r.

W Chinach sklonowano wilka polarnego

Chińscy naukowcy poinformowali o udanym klonowaniu wilka polarnego. Szczenię o imieniu Maya urodziło się w Pekinie 10 czerwca, jednak stojący za klonowaniem badacze publicznie ogłosili swoje osiągnięcie dopiero na konferencji prasowej w zeszłym tygodniu, pokazując przy okazji nagrania młodej wilczycy.

W Chinach sklonowano wilka polarnego

 

Sinogene Biotechnologies - chińska firma zajmująca się klonowaniem zwierząt domowych ogłosiła narodziny pierwszego na świecie sklonowanego wilka polarnego (Canis lupus arctos). Surogatką w tym przypadku była samica beagle. Na nagraniach pokazanych publicznie szczenię wydaje się zdrowe.

Zagrożone gatunki

Maya powstała z DNA pobranego z próbki skóry wilka polarnego również o imieniu Maya, który zmarł ze starości w niewoli w parku rozrywki Harbin Polarland. Materiał genetyczny został następnie wprowadzony do pozbawionej jądra komórki jajowej samicy psa. W kolejnym kroku badacze zaimplementowali komórkę jajową samicy beagle'a.

Proces ten jest znany jako  transfer jądra komórki somatycznej (SCNT). Jest to zasadniczo ta sama metoda, która została po raz pierwszy zastosowana w przypadku owieczki Dolly w 1996 roku. Od tamtego czasu sklonowano wiele gatunków ssaków, w tym kota, jelenia, psa, konia, muła, wołu, królika i szczura. Naukowcy oceniają, że podejście to może dać nadzieję zagrożonym gatunkom, które walczą o przetrwanie, choć akurat wilk polarny obecnie nie należy do gatunków zagrożonych wyginięciem.

Ale zagrożone gatunki był już wcześniej klonowane przez naukowców. W 2020 roku uczeni z amerykańskiej firmy Revive & Restore z powodzeniem sklonowali zagrożonego wyginięciem tchórza czarnonogiego. W tym samym roku firma sklonowała również konia Przewalskiego (więcej na ten temat w tekście: Badacze po raz pierwszy sklonowali konia Przewalskiego).

Zazwyczaj Sinogene specjalizuje się w klonowaniu zwierząt domowych, takich jak koty, psy i konie - dla klientów prywatnych, choć nie zawsze. W 2019 roku sklonowali wielokrotnie nagradzanego policyjnego psa tropiącego. Ale firma chce też wykorzystać swoją wiedzę, aby pomóc w klonowaniu zagrożonych gatunków w celach ich ochronnych.

Maya

Sklonowana wilczyca i jej psia matka zostały pokazane światu dopiero 100 dni po przyjściu na świat Mayi. Badacze czekali, by sprawdzić, czy zwierzę rozwija się prawidłowo.

Naukowcy z Sinogene rozpoczęli pracę nad sklonowanie wilka polarnego dwa lata temu. - Od rozpoczęcia projektu w 2020 roku do narodzin zdrowego wilczego szczenięcia w czerwcu tego roku przezwyciężyliśmy wiele trudności. Patrząc wstecz, było warto - powiedział podczas konferencji prasowej Mi Jidong, dyrektor generalny Sinogene.

Wilk polarny to podgatunek wilka szarego, którego można spotkać w tundrze północnej Kanady czy na Grenlandii. Tym co go wyróżnia od innych wilków to gruba biała sierść, idealna do kamuflażu w śniegu.

Badacze pierwotnie stworzyli 137 embrionów wilka polarnego. 85 z tych embrionów zostało pomyślnie przeszczepionych do siedmiu surogatek rasy beagle. Według chińskich mediów, z tych embrionów tylko jeden w pełni się rozwinął.

Maya mieszka teraz ze swoją zastępczą matką w laboratorium Sinogene w Xuzhou we wschodnich Chinach, ale szczenię wilka zostanie ostatecznie przeniesione do Harbin Polarland, aby zamieszkać z innymi wilkami polarnymi.
 

Źródło: Live Science, The Science Times, fot. Sinogene Biotechnologies