Dodano: 30 grudzień 2016r.

Ukazał się Almanach Astronomiczny na rok 2017

Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) wydało bezpłatną publikację zawierającą dane na temat różnorodnych zjawisk astronomicznych w 2017 roku. Almanach jest dostępny w wersji elektronicznej w portalu Uranii, a także na urządzenia mobilne.

 

Almanach astronomiczny ma wieloletnią tradycję. Wywodzi się od „Kalendarza astronomicznego” wydawanego w latach 1992-2008 przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA). Kontynuacją kalendarza był właśnie almanach, ukazujący się od 2008 roku. W roku 2015 wydawcą almanachu zostało Polskie Towarzystwo Astronomiczne, organizacja zrzeszająca zawodowych astronomów.

Edycja almanachu na rok 2017 liczy 274 strony zawierające różnego rodzaju tabele, zestawienia, wykresy, mapki i opisy do nich. Zakres zjawisk, dla których zawarto efemerydy jest bardzo szeroki. Publikacja jest przydatna zarówno osobom chcącym przykładowo sprawdzić, o której godzinie wejdzie dana planeta, jak i specjalistom w tej dziedzinie, obserwującym ciała niebieskie przy bardziej naukowym podejściu.

- Almanach ma w zamierzeniu obejmować całokształt problematyki obserwacyjnej. Pełni także funkcje kalendarza. Jest przydatnym narzędziem dla wszystkich osób, które ciekawią zjawiska astronomiczne widoczne na niebie. Zarówno te, które można określić jako najbardziej powszechne w naszym codziennym życiu, jak wschody i zachody Słońca, aż po obserwowane przez osoby pasjonujące się poszczególnymi działami astronomii obserwacyjnej, jak np. zakrycia gwiazd przez planetoidy -tłumaczy dr Tomasz Ściężor z Politechniki Krakowskiej, autor almanachu.

W almanachu zawarto m.in. wschody i zachody Słońca na każdy dzień. Wschody i zachody oraz fazy Księżyca, wschody i zachody planet, dane dla planet karłowatych i jaśniejszych planetoid oraz informacje o najjaśniejszych kometach. Almanach zawiera też spis wszystkich znanych rojów meteorów, informacje o zaćmieniach Słońca i Księżyca. Są też wykresy przydatne przy obserwacjach księżyców planet, a także dane dla obserwatorów gwiazd zmiennych, czy momenty zakryć gwiazd przez Księżyc i planetoidy dla 12 miast Polski. Jest też rozdział przydatny przy określaniu zanieczyszczenia świetlnego w naszej okolicy, a nawet atlas Księżyca.

Almanach Astronomiczny na rok 2017 jest dostępny bezpłatnie do pobrania w portalu Uranii (www.urania.edu.pl/almanach) , w wersji jako jeden plik PDF lub podzielony na poszczególne sekcje. Publikacja znajduje się także w zasobach Google Play, co ułatwia korzystanie z niej przez użytkowników urządzeń mobilnych, szczególnie w przypadku smartfonów i tabletów z zainstalowanym systemem operacyjnym Android.
 


Źródło: PAP – Nauka w Polsce