Dodano: 16 styczeń 2017r.

Udany start rakiety Falcon 9 firmy SpaceX

Po czteromiesięcznej przerwie spowodowanej katastrofą rakiety w sobotę firma SpaceX znów wyruszyła w przestrzeń kosmiczną. Rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę satelity Iridium NEXT.

Start rakiety Falcon 9


Cała procedura startu przebiegła pomyślnie i o 18:54 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z bazy Vandenberg w Kalifornii. Wyniosła na orbitę 10 satelitów systemu telekomunikacyjnego Iridium. Firma SpaceX poinformowała w komunikacie, że każda z ważących ponad 800 kilogramów satelitów szczęśliwie osiągnął swoje orbity docelowe.

To pierwszy start po czteromiesięcznej przerwie. We wrześniu ubiegłego roku podczas rutynowej próby startu na Florydzie doszło do eksplozji rakiety. SpaceX naprawiła usterki i w sobotę, osiem minut po starcie, pierwszy człon rakiety wylądował na platformie Just Read the Instructions na Oceanie Spojonym.

Misja była początkowo zaplanowana na 7 stycznia, jednak z powodu złych warunków atmosferycznych kierownictwo projektu musiało przesunąć lot. Start był poprzedzony serią testów sprawdzających bezpieczeństwo misji.

Sobotni lot z satelitami Iridium to pierwszy z siedmiu zaplanowanych startów. Firma SpaceX ma docelowo wynieść co najmniej 70 takich maszyn na orbitę okołoziemską. System docelowo ma składać się z 81 satelitów i ma dostarczać wysokiej jakości usługi transmisji danych oraz komunikacyjne.

A na poniższym materiale wideo można zobaczyć sobotni start i lądowanie Falcona 9.

 


Źródło: SpaceX.com