Dodano: 25 października 2019r.

Topniejący lodowiec odsłonił pięć nowych wysp w Arktyce

Rosyjska marynarka wojenna potwierdziła istnienie pięciu wysp w Arktyce, o których istnieniu wcześniej nikt nie miał pojęcia. Nowe wyspy znajdują się w odległym archipelagu Nowa Ziemia leżącym na Oceanie Arktycznym.

Topniejący lodowiec odsłonił pięć nowych wysp w Arktyce

 

Odkrycie nowych wysp zostało ogłoszone w sierpniu tego roku, choć dużo wcześniej, bo w 2016 roku, zostały one zauważone na zdjęciach satelitarnych. By bliżej przyglądnąć się nowym lądom, rosyjska marynarka zorganizowała wyprawę w te rejony.

Podczas konferencji prasowej kończącej morską ekspedycję, wiceadmirał Aleksander Mosiejew z Rosyjskiej Floty Północnej wyjaśnił, że nowe wyspy zostały odsłonięte przez topniejące lodowce.

 

Utrata lodowców w Arktyce w ostatnich latach przybrała na sile i była większa niż w jakimkolwiek innym okresie - wynika z raportu ONZ dotyczącego globalnego ocieplenia, który został opublikowany w zeszłym miesiącu.

- Głównie jest to spowodowane zmianami sytuacji lodowej - powiedział podczas konferencji prasowej w Moskwie Mosiejew, który kierował wyprawą. - Wcześniej były tam lodowce. Topnienie i zmiany temperatury doprowadziły do ​​odsłonięcia tych wysp – dodał.

Nowe wyspy na Oceanie Arktycznym

Ekspedycja badawcza sporządziła dokładne mapy nienazwanych jeszcze wysp. Wyspy mają różną wielkość . Najmniejsza ma wymiary około 30 na 30 metrów, ale największa jest znacznie bardziej rozległa i zajmuje obszar około 54 500 metrów kwadratowych.

Nie wiadomo, jaką żywotność będą miały nowe wyspy. Cofające się lodowce mogą zdestabilizować nowy ląd. - Obecnie trudno jest dojść do jakichkolwiek wniosków na temat ich znaczenia i długości życia – powiedział Aleksander Kornis, szef Służby Hydrograficznej Floty Północnej, zauważając, że glacjolog biorący udział w ekspedycji zasugerował, że wyspy mogą istnieć tylko dekadę lub nawet krócej.

Mimo że nowe wyspy mają zaledwie kilka lat, życie już zdążyło je skolonizować. Kornis przyznał, że na młodych wyspach zaobserwowano glony, rośliny i ptaki, a także dowody bytności większych zwierząt. - Znaleźliśmy resztki foki rozdartej przez niedźwiedzia - powiedział Kornis.

W miarę jak świat staje się coraz cieplejszy w odpowiedzi na antropogeniczne globalne ocieplenie, rosyjskie zainteresowanie regionem rośnie. Rosnące temperatury otwierają nowe szlaki żeglugowe i ułatwiają eksploatację niedostępnych dotąd zasobów mineralnych.

Kryzys klimatyczny sprawi, że nowych wysp będzie więcej

Wracająca do portów wyprawa badawcza potwierdziła istnienie jeszcze jednej, nieznanej wcześniej wyspy. Znajduje się ona w nowo utworzonej cieśninie w arktycznym archipelagu Ziemi Franciszka Józefa, w północno-zachodniej części Morza Barentsa. Wcześniej uważano, że jest ona częścią istniejącego półwyspu.

Ale nowe wyspy nie są jedynymi nowymi lądami. Dołączając do listy co najmniej kilkunastu nowych wysp, które pojawiły się w regionie arktycznym w ciągu ostatnich kilku lat. Naukowcy twierdzą, że w obliczu kryzysu klimatycznego nowych lądów będzie więcej.

- Odkrycie wysp podczas wycofywania się lodowca nie jest zaskoczeniem. Lodowiec jest po prostu rzeką lodu transportującą zagęszczony śnieg i lód z wyższych obszarów do morza. W miarę ocieplania się klimatu lodowce kurczą się i odsłaniają ląd poniżej - powiedział oceanograf Tom Rippeth z Bangor University w Walii.

 

Źródło: Science Alert, fot. MaxPixel