Dodano: 19 lutego 2019r.

SPHEREx - nowa misja kosmiczna NASA

NASA wybrała do realizacji nową misję kosmiczną o nazwie SPHEREx. Misja pomoże astronomom zrozumieć, jak ewoluował nasz Wszechświat i jak powszechne są w nim składniki konieczne do powstania życia w systemach planetarnych w naszej galaktyce.

Misja SPHEREx

 

Misja Spectro-Photometer for the History of the Universe, Epoche of Reionization i Ices Explorer - SPHEREx ma planowo rozpocząć się w 2023 roku i potrwać nieco ponad dwa lata. Budżet wynosi 242 miliony dolarów – bez kosztów wyniesienia w przestrzeń kosmiczną.

Obserwatorium SPHEREx będzie badało niebo zarówno w zakresie widzialnym, jak i bliskiej podczerwieni. Astronomowie wykorzystają misję do zebrania danych dotyczących ponad 300 milionów galaktyk, a także ponad 100 milionów gwiazd w naszej Drodze Mlecznej.

 

- Jestem naprawdę podekscytowany nową misją - powiedział Jim Bridenstine, administrator NASA. – Nie tylko rozszerza flotę kosmicznych misji Stanów Zjednoczonych poświęconych odkrywaniu tajemnic Wszechświata, ale stanowi także ważną część zrównoważonego programu naukowego, który obejmuje misje o różnych rozmiarach – dodał.

- Ta niesamowita misja będzie skarbnicą wyjątkowych danych dla astronomów – przyznał Thomas Zurbuchen z NASA. – Pozwoli na stworzenie map galaktyk zawierających ślady pierwszych chwil istnienia Wszechświata. Dzięki niej otrzymamy również wskazówki dotyczące jednej z największych tajemnic w nauce: co spowodowało, że Wszechświat rozszerzył się tak szybko w czasie krótszym od jednej nanosekundy po Wielkim Wybuchu? – dodał.

W ramach misji SPHEREx astronomowie będą obserwować setki milionów galaktyk zarówno tych w pobliżu nas, jak i tych bardzo daleko. Niektóre z nich są tak odległe, że ich światło podróżuje 10 miliardów lat, aby dotrzeć do Ziemi. Jeśli chodzi o naszą galaktykę – Drogę Mleczną, uczeni będą szukać molekuł wody oraz związków organicznych, które są niezbędne do powstania życia, jakie znamy. Poszukiwania te skoncentrują się na tzw. gwiezdnych żłobkach - regionach, w których gwiazdy rodzą się z gazu i pyłu, a także na dyskach wokół gwiazd, w których mogą tworzyć się nowe planety .

Co pół roku SPHEREx będzie dokonywał przeglądu całego nieba. Skorzysta przy tym z technologii używanych w satelitach okrążających Ziemię czy Marsa. W ramach przeglądu powstaną mapy wykonane aż w 96 różnych pasmach promieniowania (barwach), co znacznie przekracza rozdzielczość barwną dotychczasowych map nieba. Obserwatorium będzie również identyfikować cele do bardziej szczegółowych badań w przyszłych misjach, takich jak Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) czy Wide-Field Infrared Survey Telescope (WFIRST).

Kierownikiem naukowym misji został James Bock z California Institute of Technology (Caltech) w Pasadenie w Kalifornii. Caltech będzie współpracował z NASA Jet Propulsion Laboratory, które będzie zarządzało całą misją. Statek kosmiczny dla SPHEREx zostanie przygotowany przez Ball Aerospace w Broomfield w Kolorado. W misji będą uczestniczyć także instytucje z Korei Południowej.

 

Źródło: NASA, fot. Caltech