Dodano: 14 wrzesień 2018r.

SpaceX ma pierwszego klienta na lot dookoła Księżyca

Firma Elona Muska SpaceX ogłosiła, że ma pierwszego kosmicznego turystę, który poleci w podróż wokół Księżyca. Tożsamość podróżnika zostanie ujawniona 17 września.

Wizualizacja rakiety BFR na orbicie Księżyca

 

O pierwszym turyście firma poinformowała za pomocą swojego oficjalnego konta na Twitterze. „SpaceX podpisała umowę z pierwszym pasażerem, który poleci w podróż wokół Księżyca na pokładzie rakiety Big Falcon Rocket. To duży krok dla zwykłych ludzi, którzy marzą o podróży w kosmos” – czytamy w komunikacie.

Firma nie podała dalszych szczegółów dotyczących pierwszej podróży turystycznej w kosmos. Dodała tylko, że więcej informacji udostępni podczas konferencji prasowej w poniedziałek 17 września.

 

To nie pierwszy raz, gdy SpaceX mówi o kosmicznej turystyce. W lutym 2017 roku Elon Musk ogłosił, że pierwszych dwóch turystów poleci w przestrzeń kosmiczną z firmą SpaceX pod koniec 2018 roku, ale nie wiadomo, czy obecna informacja ma związek z komunikatem z ubiegłego roku. Nie podano, kiedy ma nastąpić lot, kto za niego zapłacił i ile.

Big Falcon Rocket jest obecnie w budowie. Jeszcze nie było okazji, by przetestować rakietę, która ma być najpotężniejszą w arsenale firmy, ale SpaceX wiąże z nią wielkie nadzieje. To przy pomocy BFR Musk zamierza lecieć na Marsa i rozwinąć kosmiczną turystykę.

Pierwszy stopień rakiety ma być zasilany przez 31 silników. Oczywiście, tak jak w przypadku inny rakiet Falcon i ta ma być wielokrotnego użytku. Drugi stopień rakiety będzie miał napęd składający się z sześciu silników. Całość ma mieć wysokość 106 metrów i będzie mogła wynieść na orbitę ponad 150 ton. Będzie ją również można zatankować na orbicie.

W całej historii tylko 24 osoby chodziły po Srebrnym Globie. Ludzie nie postawili stopy na Księżycu od czasu ostatniej misji Apollo w 1972 roku, która kończyła erę amerykańskiej eksploracji załogowej przestrzeni kosmicznej. Jednak przed kilkoma tygodniami wiceprezydent USA Mike Pecne zapowiedział reaktywację lotów na naszego naturalnego satelitę.

- Nadszedł czas, naprawdę w to wierzymy, aby Stany Zjednoczone skorzystały z tego, czego nauczyliśmy się przez te dziesięciolecia, wykorzystały pomysłowość i kreatywność pracowników NASA i ustanowiły stałą obecność w pobliżu Księżyca i na Księżycu – mówił końcem sierpnia Pence. Więcej na ten temat w tekście: Wiceprezydent USA: nadszedł czas, by USA ustanowiły stałą obecność na Księżycu.

 

Źródło: CNN