Dodano: 12 lutego 2019r.

Sonda NASA sfotografowała chiński lądownik na niewidocznej stronie Księżyca

Miesiąc po wylądowaniu na niewidocznej stronie Księżyca chińskiej misji Chang’e 4 kamery należącej do NASA sondy Lunar Reconnaissance Orbiter zlokalizowały lądownik Państwa Środka w kraterze Von Kármána.

Lokalizacja sondy Chang'e 4 na niewidocznej stronie Księżyca

 

Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) krąży wokół Księżyca od 2009 roku. 30 stycznia kamery zamontowane na sondzie uchwyciły miejsce lądowania chińskiej misji Chang’e 4 w kraterze Von Kármána. W momencie wykonywania zdjęć orbiter znajdował się 200 kilometrów nad powierzchnią Srebrnego Globu, dlatego lądownik wielkości samochodu osobowego chińskiej misji ma tylko kilka pikseli szerokości.

W następnych dniach LRO znalazł się trochę bliżej miejsca lądowania i również wykonał zdjęcia, ale pod nieco innym kątem. Na tych fotografiach widać już mały łazik – Jadeitowy Królik 2 o szerokości dwóch pikseli na północ od lądownika. Zdjęcia też pokazują cienie rzucane przez obie maszyny.

 

- Ponieważ LRO znajdował się 330 kilometrów na wschód od miejsca lądowania, lądownik Chang'e 4 jest bardzo mały na zdjęciach. Masywne pasmo górskie w tle to zachodnia ściana krateru Von Kármána wznosząca się na wysokość około 3000 metrów - powiedział Mark Robinson zajmujący się LRO w NASA. Badacz dodał, że podczas przyszłych orbit sonda powinna znaleźć się w dogodniejszym położeniu do zrobienia zdjęć chińskiej misji.

Chiński lądownik dotknął powierzchni niewidocznej strony Księżyca 3 stycznia tego roku. Sama misja Chang’e 4 wzięła swoją nazwę od chińskiej bogini Księżyca. Misja ma potrwać około 12 miesięcy, ale żywotność łazika jest szacowana na jedynie 3 miesiące.

Lewa strzałka wskazuje lądownik, prawa łazik. Fot. NASA/Goddard/Arizona State University

Lądownik wraz z łazikiem osiadł w kraterze Von Kármána. Krater jest częścią struktury o nazwie Basen Biegun Południowy - Aitken, jednej z największych znanych struktur uderzeniowych w całym Układzie Słonecznym i najstarszej na Księżycu. Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna wysłała na Księżyc osiem instrumentów naukowych do badania struktury i składu mineralnego powierzchni niewidocznej z Ziemi części Srebrnego Globu. Chińska misja wykona także obserwacje głębokiego kosmosu z niewidocznej strony Księżyca, gdzie nie ma spowodowanych działalnością człowieka zakłóceń radiowych. Pomoże to badaczom dowiedzieć się więcej o początkach Układu Słonecznego, a nawet o narodzinach pierwszych gwiazd we Wszechświecie.

 

Źródło:  NASA's Goddard Space Flight Center, fot. NASA/Goddard/Arizona State University