Dodano: 29 kwiecień 2022r.

Róże pnące: sadzenie i pielęgnacja na otwartej przestrzeni

Róże pnące to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych i najbardziej eleganckich roślin, jakie można posadzić w swoim ogrodzie. Są w stanie kwitnąć nawet cały sezon, a pnące gałęzie dają dużą swobodę w tworzeniu estetycznych kształtów, które idealnie dopasują się w każdy styl ogrodu. Co więcej, rośliny cechują się niesamowitymi walorami dostosowywania do otoczenia, wystarczy wybrać odpowiednią odmianę dostosowaną do danych warunków i można uprawiać różę w praktycznie każdym miejscu w ogrodzie.

Róże pnące: sadzenie i pielęgnacja na otwartej przestrzeni

 

Róże pnące do sadzenia na otwartym terenie można kupić w sklepie Dom i Sad w formie sadzonki. Należy jednak wcześniej sprawdzić, ile będzie miejsca do sadzenia róż i wybrać sadzonki z zapasem. Koszt jednej rośliny jest niewielki, więc zakup kilku róż nie będzie dużym problemem, a efekt może być spektakularny. Dlatego zachęcamy do sprawdzenia oferty sklepu Dom i Sad.

Sadzenie róży pnącej

Przed wsadzeniem róży, należy włożyć ją do wody na maksymalnie kilka godzin. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pędy wydają się pomarszczone, co może wskazywać na brak turgoru. Wtedy należy włożyć ją do wody na dłuższy czas. W sytuacji, kiedy nie ma możliwości posadzić sadzonki od razu, należy roślinę zadołować, czyli wsadzić w dowolnym miejscu z odpowiednio przygotowaną glebą i solidnie podlać.

Sadzenie wygląda identycznie jak dołowanie. Roślina potrzebuje pulchnej, bogatej w składniki odżywcze gleby. Pod świeżo posadzoną różą warto podsypać bydlęcy obornik. Roślinę należy umieścić na tyle głęboko, aby zakryć wszystkie korzenie bez zbytniego ich wyginania. Ziemię można wymieszać z torfem i podłożem roślinnym. Następnie trzeba kilka tygodni kopczykować sadzonkę, czyli podsypać pędy, żeby dodatkowo ochronić ją przed warunkami zewnętrznymi w momencie, kiedy adaptuje się w ziemi.

Róża pnąca zawsze powinna mieć coś, na co można się wspiąć. Dlatego na etapie sadzenia lub z czasem, gdy pędy zaczną rosnąć, warto zaopatrzyć się w odpowiednią siatkę, paliki lub cokolwiek innego, po czym pędy wyrosną na kształt, który nas interesuje.

Pielęgnacja róży pnącej

Pielęgnacja rośliny jest prosta i zawsze sprowadza się do tego samego. Podlewanie rośliny powinno być przeprowadzane rzadko – kiedy występuje susza. Jesienią należy zadbać o prawidłowe nawożenie. Dodatkowo wiosną należy przycinać pędy, co pozwoli na znacznie lepsze kwitnienie w sezonie. Żeby zabezpieczyć roślinę przed mrozem, można ją okryć agrowłókniną, choć należy również zauważyć, że róże pnące mają wysoką mrozoodporność.

 

Źródło: artykuł partnera