Dodano: 23 sierpnia 2019r.

Rosyjski robot Fedor leci na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Humanoidalny robot Fedor zmierza w statku kosmicznym Sojuz MS-14 w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Mierzy 180 centymetrów wzrostu i waży 160 kilogramów. Fedor będzie testowany w środowisku mikrograwitacji. W przyszłości tego typu robot mają zastąpić astronautów w najniebezpieczniejszych zadaniach związanych z misjami kosmicznymi.

Robot Fedor

 

Fedor znalazł się na pokładzie bezzałogowej rakiety, która wczoraj wystartowała z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Humanoidalny robot naturalnej wielkości docelowo ma znaleźć się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), gdzie będzie szkolony przez astronautów do wykonywania niektórych zadań związanych z pobytem w kosmosie.

Fedor to skrót od Final Experimental Demonstration Object Research i jest on pierwszym wysłanym przez Rosję w przestrzeń kosmiczną humanoidalnym robotem. Statek Sojuz MS-14 ma zadokować do ISS w sobotę. Fedor zostanie na stacji do 7 września.

 

Statki Sojuz mają zwykle załogę podczas takich podróży, ale w tym locie, który miał na celu przetestowania nowego systemu ratunkowego, Fedor, znany również jako Skybot F850, był jedynym pasażerem. Został przypięty do specjalnie przystosowanego fotela pilota z małą rosyjską flagą w ręku.

Podczas pobytu na ISS astronauci nauczą Fedora nowych umiejętności, takich jak podłączanie i odłączanie kabli elektrycznych czy używanie standardowych przedmiotów - od śrubokręta po gaśnicę. Misja ma na celu także przetestowanie czynności, które zostały już robotowi wpojone, w warunkach mikrograwitacji.

- Mamy nadzieję, że Fedor ostatecznie będzie wykonywał bardziej niebezpieczne zadania, takie jak spacery kosmiczne – powiedział Aleksander Błoszenko, szef wydziału rozwoju i nauki w rosyjskiej agencji kosmicznej.

Na pokładzie ISS Fedor będzie wykonywał różnorakie zadania, a jego nadzorem zajmie się rosyjski kosmonauta Aleksander Skwortsow, który dołączył do załogi ISS w lipcu. Kosmonauta będzie początkowo nosił egzoszkielet i okulary rozszerzonej rzeczywistości – ten sprzęt będzie zsynchronizowany z Fedorem, by ten mógł skopiować ruchy i zachowania ludzi w nieważkości.

Robot jest wyposażony w algorytmy sztucznej inteligencji. Jego pierwszym zadaniem było sprawdzanie parametrów statku Sojuz MS-14 podczas lotu w przestrzeń kosmiczną. „Pierwszy etap eksperymentów podczas lotu przebiegł zgodnie z planem lotu” - taka wiadomość pokazała się na twitterowym koncie Fedora po osiągnięciu orbity.

- Planujemy, że takie maszyny pomogą nam w przyszłości podbić przestrzeń kosmiczną – powiedział szef Roskosmosu, Dmitrij Rogozin. Rosyjskie media spekulowały, że roboty podobne do Fedora zostaną wykorzystane w rosyjskim programie księżycowym.

Fedor jest niezwykle zaawansowanym robotem. Został stworzony do zadań ratowniczych, ale na filmach promocyjnych można zobaczyć, jak prowadzi samochód, używa wiertarki czy palnika do napraw sprzętu, a nawet strzela do celu z dwóch pistoletów. Poniżej na krótkich filmach próbka jego możliwości.

 

 

Źródło: AFP, fot. Roskosmos