Dodano: 25 styczeń 2017r.

Roskosmos: jest potrzeba budowy księżycowej stacji orbitalnej

Igor Komarow, szef Federalnej Agencji Kosmicznej – Roskosmos, przyznał podczas konferencji kosmonautycznej, że jest potrzeba budowy międzynarodowej, księżycowej stacji orbitalnej. Pierwszy raz o tego typu stacji Rosjanie mówili blisko dekadę temu.

Satelita Lunar Reconnaissance Orbiter


- By sfinansować przygotowania do eksploracji Księżyca i Marsa jest wymagana współpraca międzynarodowa i nie obejdzie się bez udziału w przedsięwzięciu prywatnych inwestorów – powiedział Igor Komarow, którego cytuje Rosyjska Agencja Prasowa TASS. Według Komarowa księżycowa stacja orbitalna jest niezbędna do dalszego podboju kosmosu.

Szef Roskosmosu przyznał, że plany budowy księżycowej stacji orbitalnej są wyjątkowo obiecujące. Zaznaczył jednak, że przedsięwzięcie będzie miało kłopoty z finansowaniem, dlatego niezbędny jest udział sektora prywatnego. – Plany budowy stacji na orbicie Księżyca powinny zacząć być realizowane już teraz – podkreślił Komarow.

Pierwsze projekty stacji kosmicznej na orbicie okołoksiężycowej powstały 10 lat temu. Według nich, stacja miałaby składać się z dwóch części mieszkalnych. Dodatkowo planowano umieszczenie jednego z segmentów na powierzchni Księżyca. Podczas ogłoszenia projektów w 2007 roku zakładano, że taka stacja powstanie do 2030 roku.

- Stworzenie międzynarodowej stacji na orbicie Księżyca jest obecnie przedmiotem dyskusji – powiedział Komarow. Dodał, że utworzenie takiej stacji jest koniecznością, jeśli chcemy rozwijać programy księżycowe i marsjańskie.

Agencja TASS w komunikacie przypomniała również, że wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin w listopadzie ubiegłego roku powiedział, że prace w tym kierunku już rozpoczęły się na polecenie prezydenta Rosji Władimira Putina. Chodzi tutaj o przygotowanie dokumentacji i opracowanie rakiety nośnej, by rozpocząć prace nad naukową stacją badawczą na orbicie Księżyca.

 
Źródło: TASS