Dodano: 12 lipiec 2018r.

Rosjanie z rekordowym czasem dotarcia do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Statek Progress Rosyjskiej Agencji Kosmicznej pobił rekord w czasie trwania lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Bezzałogowy transportowiec dotarł do celu w 3 godziny i 48 minut.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna nad Ziemią

 

Roskomos poinformował, że statek Progress MS-09 wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie w poniedziałek o godzinie 22:51 czasu polskiego. Do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zacumował o 2:39 we wtorek.

Cały lot trwał 3 godziny i 48 minut i jest to nowy rekord. Poprzedni został ustanowiony w 2013 roku również przez Rosjan. Sojuz TMA-09M dotarł wówczas do ISS w 5 godzin i 39 minut.

Progress zacumował do ISS po zaledwie dwóch orbitach wokół Ziemi. Wcześniej bywało, że statki nawet 30 razy okrążały naszą planetę, by dotrzeć do stacji kosmicznej.

 

Tak szybki lot możliwy był dzięki idealnemu położeniu stacji w momencie startu rakiety. Rakieta oderwała się od Ziemi krótko po tym, jak ISS przeleciała nad kosmodromem. Dużą rolę odegrał także nowy system nawigacyjny Rosjan oraz ulepszona rakieta Sojuz.

Progress dostarczył na ISS paliwo dla stacji, tlen, wodę, suchy prowiant oraz instrumenty do doświadczeń naukowych. Łącznie ładunek ważył blisko trzy tony. Progress pozostanie w doku rosyjskiego segmentu ISS do stycznia 2019 r.

To nie jest pierwszy raz, kiedy Rosja podjęła próbę pobicia rekordu dotarcia do ISS. Poprzednie próby miały miejsce w październiki 2017 roku oraz w lutym tego roku. Pierwsza próba została odwołana ze względu na opóźnienie, do którego doszło w ostatniej chwili, a oznaczało ono, że lot trwałby dwa dni. Podobny problem wystąpił także początkiem 2018 r.

Lot do ISS z dwukrotnym okrążeniem Ziemi ma być wkrótce stosowany także podczas lotów załogowych. Jednak rzecznik NASA podkreślił, że nim do tego dojdzie, manewr będzie musiał zostać kilkukrotnie powtórzony.

 

Źródło: NASA