Roskosmos oraz Rosyjska Akademia Nauk stworzy system, którego zadaniem będzie śledzenie trajektorii obiektów zagrażających Ziemi. Obie instytucje poważnie podchodzą do tematu i skuteczny system planują wdrożyć już za dwa lata.
Federalna Agencja Kosmiczna (Roskosmos) i Rosyjska Akademia Nauk łączą siły we wspólnym projekcie stworzenia skutecznego systemu wczesnego ostrzegania przed asteroidami oraz różnego rodzaju kosmicznym gruzem, który krąży na orbicie okołoziemskiej.
„Roskosmos i Rosyjska Akademia Nauk stworzą skuteczny system śledzenia asteroid i śmieci kosmicznych. Trwa bardzo produktywny dialog z kolegami po fachu. We współpracy z Rosyjską Akademią Nauk uregulujemy sprawy organizacyjne i techniczne” – czytamy na stronach Roskosmosu.
Z kolei dyrektor Rosyjskiej Akademii Nauk – Borys Szustow potwierdził dostarczenie gotowego systemu w ciągu dwóch lat. Dodał, że sprawdzane są udoskonalone sposoby śledzenia asteroid oraz kosmicznych śmieci.
- Kosmiczne śmieci są poważnym problemem. Są o wiele bardziej niebezpieczne niż asteroidy, bo utrudniają codzienne życie w przestrzeni kosmicznej – powiedział Szustow.
Rosja do tego celu chce przebudować obserwatorium w Irkucku i znajdujący się tam teleskop do klasy zbliżonej do teleskopów sieci Pan-STARRS – czterech teleskopów usytuowanych na Hawajach, które nieustannie obserwują wybrany odcinek nieba w poszukiwaniu zagrażających Ziemi obiektów. Gdy Rosjanie osiągnął zamierzony cel, będą starali się o pełnoprawne członkostwo w Międzynarodowej sieci ostrzegania przed asteroidami (International Asteroid Warning Network).
Źródło: tass.com