Dodano: 26 czerwca 2020r.

Rekordowa błyskawica nad Brazylią. Miała ponad 700 km!

Najdłuższa na świecie błyskawica przecięła niebo nad Brazylią 31 października 2018 roku. Miała ponad 700 km – podała Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) działająca przy ONZ. WMO poinformowała też o najdłużej trwającej błyskawicy.

Rekordowa błyskawica nad Brazylią. Miała ponad 700 km!

 

700 km to w przybliżeniu odległość z Gdańska do Wiednia lub z Londynu do szwajcarskiej Bazylei. Błyskawica tych rozmiarów mogłaby przeciąć niebo nad całą Polską wzdłuż i wszerz.

Komitet ekspertów Światowej Organizacji Meteorologicznej ds. ekstremalnych zjawisk pogodowych i klimatycznych odnotował również nowy rekord świata jeśli chodzi o czas trwania błysku pioruna. 4 marca 2019 r. błyskawica nad północną Argentyną trwała nieprzerwanie przez 16,73 sekundy.

Obserwacje rekordowych błyskawic były możliwe dzięki nowej, satelitarnej technologii obrazowania wyładowań atmosferycznych. Odnotowane zjawiska były ponad dwukrotnie potężniejsze, niż wcześniejsze rekordy. 20 czerwca 2007 r. błyskawica w stanie Oklahoma (USA) mierzyła 321 km i to do niej należał rekord długości. Z kolei poprzedni rekord czasu trwania rozbłysku wynosił 7,74 s. i zaobserwowano go w południowej Francji 30 sierpnia 2012 r.

Megabłyskawice

- Dzięki nowym pomiarom uzyskujemy niezwykłe zapisy dotyczące pojedynczych błyskawic – stwierdził Randall Cerveny, główny sprawozdawca komisji ekspertów WMO. - Prawdopodobnie istnieją jeszcze większe błyskawice, które będziemy mogli obserwować w miarę usprawniania technologii – dodał.

Poprzednie rekordy zostały zaobserwowane przy użyciu danych zebranych przez aparaturę znajdującą się na ziemi. Wykorzystanie technologii satelitarnej zupełnie zmieniło reguły gry i pozwala na obserwację piorunów w sposób ciągły nad szerokimi obszarami kuli ziemskiej.

- Wykorzystanie takiej technologii pozwala na wykrycie niemożliwych do uchwycenia wcześniej skrajności. Naukowcy takie potężne błyskawice określają mianem megabłyskawic – stwierdził w oświadczeniu Michael J. Peterson z Grupy ds. Badań Kosmicznych i Teledetekcji z Los Alamos National Laboratory w USA. Megabłyskawice można zdefiniować jako wyładowania atmosferyczne, które osiągają setki kilometrów długości.

Nadzwyczajne rekordy

Światowa Organizacja Meteorologiczna od czasu do czasu ujawnia rekordowe pomiary związane z pogodą. W 2016 roku odnotowano na przykład rekordową wysokość fali, która wyniosła aż 19 metrów i unosiła się nad północnym Atlantykiem.

Wszystkie podobne rekordy przechowywane są w archiwum WMO w sekcji ekstremalnych warunków pogodowych i klimatycznych. Znajdują się tam m.in. opisy dwóch najtragiczniejszych w skutkach uderzeń piorunów.

Pierwszy pochodzi z 1975 r. z Zimbabwe, gdzie uderzenie pioruna zabiło w sumie 21 osób, szukających schronienia przed burzą. Drugi miał miejsce w 1994 r. w Egipcie. Błyskawica uderzyła wtedy w zbiorniki z ropą naftową, który następnie zapalił się, a płonąca ropa zalała miasto Dronka. Zginęło wtedy 469 osób.

 

Źródło: AFP