Dodano: 13 wrzesień 2021r.

Próbki zebrane przez łazik Perseverance sugerują długą obecność wody

Dwa dni po pomyślnym pobraniu pierwszej próbki z Czerwonej Planety łazik Perseverance pobrał z tego samego kawałka skały drugą próbkę. Wstępne analizy zebranych okruchów skalnych sugerują, że głaz, z którego pozyskano materiał, ma pochodzenie wulkaniczne, co oznacza, że skałę można dokładnie datować. Co więcej, uczeni sądzą, że przez długi czas miał on kontakt z wodą, co z kolei popiera twierdzenie, że na Marsie woda w stanie ciekłym była obecna przez długie lata, a to zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się mikrobiologicznego życia.

Próbki zebrane przez łazik Perseverance sugerują długą obecność wody

 

6 września łazik Perseverance z powodzeniem pobrał pierwszą próbkę marsjańskiego gruntu, choć pierwsze podejście zebrania materiału skalnego kilka dni wcześniej zakończyło się fiaskiem. Niepowodzenie przypisuje się temu, że próbka pochodziła z niewystarczająco wytrzymałej skały. Materiał był sypki i nie udało się go zamknąć w pojemniku.

Druga próba została podjęta w miejscu oddalonym o około 800 metrów od miejsca, gdzie została podjęta pierwsza próba. Celem wytypowanym przez specjalistów z NASA został głaz nazwany przez nich Rochette. Tym razem próba zakończyła się pełnym sukcesem. Dwa dni później, Perseverance drugi raz pobrał materiał z tej samej skały. Pierwsza próbka została nazwana Montdenier, a druga Montagnac.

Obie próbki, nieco szersze niż średnica ołówka i długość około sześciu centymetrów, znajdują się obecnie szczelnie zamknięte w specjalnych, tytanowych fiolkach we wnętrzu łazika. Łazik w swoich trzewiach ma 42 specjalne fiolki na próbki. W przyszłości kolejne misje, które będą w stanie odbyć podróż w obie strony lub wysłać próbki z powierzchni Czerwonej Planety, dostarczą je na Ziemię, gdzie zostaną poddane szczegółowym badaniom. Kiedy to się stanie? Tego jeszcze nie wiadomo. Wstępne plany sugerują datę startu misji na 2026-2031 rok.

Pierwsze oceny zebranych próbek

- Wygląda na to, że nasze pierwsze próbki ujawniają potencjalnie nadające się do zamieszkania środowisko – powiedział Ken Farley, naukowiec biorący udział w misji. - To wielka sprawa, że ​​woda była tam przez długi czas – dodał.

Łazik działał w regionie znanym jako krater Jezero, leżącym na północ od równika. Miliardy lat temu, jak uważają naukowcy, w tym miejscu istniało jezioro oraz rzeka. Region może być szczególnie bogaty w minerały węglanowe. Na Ziemi takie minerały mogą zachować skamieniałe ślady starożytnego mikroskopijnego życia i są związane z procesami biologicznymi.

Skała, która dostarczyła pierwszych próbek, okazała się skałą bazaltową i prawdopodobnie jest produktem aktywności wulkanicznej. Tego typu skały zawierają materiał mogące posłużyć do szczegółowego datowania. To z kolei może pomóc naukowcom w ustaleniu historii geologicznej obszaru, na przykład kiedy powstał krater, kiedy pojawiło się jezioro i kiedy zanikło oraz jak zmieniał się klimat w czasie.

- Ciekawą rzeczą w tych skałach jest również to, że wykazują oznaki trwałej interakcji z wodami gruntowymi – powiedziała Katie Stack Morgan, geolog z NASA. Naukowcy już wcześniej wywnioskowali ze zdjęć orbiterów krążących wokół Marsa, że na tych terenach w zamierzchłej przeszłości było jezioro, ale nie mogli wykluczyć, że na przykład woda pojawiała się tam okresowo razem z powodziami wypełniającymi krater przez krótki czas. Wstępne analizy próbek potwierdzają, że wody były obecne znacznie dłużej na tym terenie.

- Jeśli te skały doświadczały wody przez długi czas, mogą w nich istnieć nisze nadające się do zasiedlenia, które mogłyby wspierać starożytne życie mikrobiologiczne – dodała Stack Morgan.

Co więcej, minerały soli w rdzeniach skalnych, prawdopodobnie siarczan wapnia lub fosforan wapnia, mogły uwięzić maleńkie bąbelki starożytnej marsjańskiej wody. - Sole są wspaniałymi minerałami do zachowania śladów starożytnego życia na Ziemi i spodziewamy się, że to samo może dotyczyć skał na Marsie – przyznała Stack Morgan.

Łazik Perseverance

Perseverance wylądował w kraterze Jezero na Czerwonej Planecie w lutym tego roku. Aby dostać się do Rochette, przebył około 2,2 km od miejsca lądowania. Obecnie zmierza na zachód do miejsca zwanego „South Séítah”, gdzie zostaną pobrane kolejne rdzenie skalne. Przez cały czas łazik jest śledzony przez malutki śmigłowiec Ingenuity, który bada teren sprawdzając bezpieczeństwo trasy łazika i jego potencjalne cele.

W późniejszym terminie naukowcy chcą pokierować łazikiem na północ, gdzie, jak wskazuje zwiad satelitarny, osady rzeczne są najbardziej widoczne i gdzie szanse na znalezienie jakichkolwiek śladów przeszłego życia są największe.

- Nie mogę przecenić znaczenia tych próbek skał zebranych przez Perseverance. To naprawdę historyczne osiągnięcie – pierwsze rdzenie skalne zebrane na innej skalistej planecie. To niesamowite. Marzyłam o próbkach z Marsa do analizy w moim laboratorium, odkąd byłam doktorantką, a teraz naprawdę zaczyna to się realizować – zaznaczyła Meenakshi Wadhwa zajmująca się badaniem próbek w NASA.

Głównym celem misji Perseverance na Marsie jest poszukiwanie oznak pradawnego mikrobiologicznego życia. Choć obecnie planeta jest zimna i sucha, to w odległej przeszłości, jak uważają badacze, była ciepła i wilgotna, a takie warunki mogły sprzyjać powstaniu życia. Łazik ma także zebrać zestaw skał, które przyszła misja NASA odbierze i dostarczy na Ziemię, co jest absolutną nowością w historii eksploracji Marsa. Łazik wyposażony jest również w spektrometry rentgenowskie i ultrafioletowe do szczegółowej analizy minerałów czy w mikrofony do słuchania marsjańskich dźwięków.

 

Źródło: NASA, fot. NASA/ JPL-Caltech