Dodano: 15 marca 2017r.

Powstanie pierwszy kosmiczny port na orbicie Księżyca?

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w niedalekiej przyszłości rozpocznie się budowa księżycowej stacji orbitalnej. Stworzenie takiego kosmicznego portu omawiano na spotkaniu wiodących agencji kosmicznych w Japonii.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

 

Eksperci z NASA wraz z partnerami biorącymi udział w projekcie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) na spotkaniu w japońskiej Tsukubie omówili plany budowy księżycowej stacji orbitalnej. Planowany port kosmiczny ma być m.in. stacją przesiadkową w podróży na Marsa.

Budowa kosmicznego „kosmodromu” ma być jednym z ważniejszych kroków w drodze na Czerwoną Planetę. Potrzebę budowy takiej bazy na orbicie Księżyca zauważył Igor Komarow, szef Roskosmosu, o czym pisaliśmy w tekście: Roskosmos: jest potrzeba budowy księżycowej stacji orbitalnej. W ubiegłym miesiącu kwestie te omówili przedstawiciele pięciu wiodących agencji kosmicznych na świecie.

Szczegóły projektu bazy na orbicie Księżyca mamy szanse poznać już w przyszłym roku. Obecnie agencje kosmiczne z różnych stron świata przeglądają stworzone u siebie koncepcyjne plany budowy takiej placówki.

Największym wyzwaniem związanym z konstrukcją przyszłego portu księżycowego jest opracowanie i budowa bezpiecznych systemów podtrzymujących życie oraz zamkniętego systemu nadającego się do długotrwałego zamieszkania przez obsługę stacji.

 

Konflikt interesów

Według uzgodnień z Tsukuby, budowa stacji powinna rozpocząć się w okolicach 2020 roku. Jednak jak to zwykle bywa w przypadku współpracy kilku podmiotów zachodzi konflikt interesów. Przykładowo w Japonii ustalono orbitę, po której powinna poruszać się stacja. Najkorzystniejsza byłby orbita zbliżona do owalu, która pozwoli na zbliżenie się do powierzchni Srebrnego Globu na odległość 1,5 tysiąca kilometrów. W ten sposób komunikacja z Ziemią byłaby ułatwiona, a i zużycie paliwa do korekty kursu byłoby minimalne. Ale Rosjanie chcą osadzić stację na nieco niższej orbicie, która pozwoli na dokładniejsze badania Księżyca.

By złagodzić konflikt interesów NASA zaproponowała budowę stacji, która będzie składała się z dwóch modułów mogących działać niezależnie. W takim przypadku jeden z nich mógłby czasowo wchodzić na inną orbitę, by wykonać badania, podczas gdy drugi pozostawałby na ustalonej orbicie wokół Księżyca.

Jeśli misja na Marsa oraz dalsza eksploracja Układu Słonecznego ma się powieść, port kosmiczny na orbicie Księżyca znacznie ułatwiłaby zadanie. Jednak budowa platformy orbitującej wokół Księżyca dla dalszych misji kosmicznych obecnie jest w fazie koncepcyjnej i nie ma żadnych gwarancji, że taka stacja powstanie.

Pierwsze projekty stacji kosmicznej na orbicie okołoksiężycowej powstały 10 lat temu i zostały przedstawione przez Rosjan. Według nich, stacja miałaby składać się z dwóch części mieszkalnych. Dodatkowo planowano umieszczenie jednego z segmentów na powierzchni Księżyca. Podczas ogłoszenia projektów w 2007 roku zakładano, że taka stacja powstanie do 2030 roku.

 

Źródło: Urania, astronomy.com. Fot. STS-132 Crew, Expedition 23 Crew, NASA