Dodano: 30 czerwca 2017r.

Powstaje pierwszy na świecie komercyjny ośrodek szkolenia astronautów

W Wielkiej Brytanii jest budowane pionierskie centrum szkoleniowo-badawcze oferujące dostęp do ekstremalnych warunków środowiskowych, gdzie będą oferowane komercyjne szkolenia dla astronautów. Otwarcie ośrodka przewidziano na połowę 2019 roku.

Basen Blue Abyss

 

Na budowę Blue Abbys przeznaczono oszałamiającą kwotę 155 milionów dolarów. Powstaje w pobliżu bazy Royal Air Force w Bedfordshire, która ma zostać zamknięta w 2020 roku. Na potrzeby przedsięwzięcia zostanie zaadaptowanych kilka budynków po bazie lotniczej. Podstawową funkcją oferowaną przez centrum ma być dostęp do ekstremalnych warunków środowiskowych.

Blue Abbys będzie oferował szkolenia dla pracowników morskiego przemysłu energetycznego oraz wydobywczego i dla pracowników rozwijającego się sektora kosmicznego oraz dla przyszłych astronautów. Treningi te pomogą zmniejszyć ryzyko, przetestować procedury operacyjne, poprawić wydajność i ułatwić pracę w ekstremalnych środowiskach.

Ten naszpikowany najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi ośrodek ma stać się światowym centrum badawczym, rozwojowym i szkoleniowym. We wnętrzu budynku znajdzie się największy i najgłębszy basen świata o głębokości 50 metrów. Basen ma mieć kilka punktów wejściowych oraz kilka stopni głębokości, by móc organizować jednocześnie różnego rodzaju szkolenia i treningi.


Ośrodek będzie posiadać także wirówkę przeciążeniową, w której będą sprawdzać swoją wytrzymałość na wysokie przeciążenia przyszli astronauci. Komorę hiperbaryczną potrzebną do szkoleń nurków. Sześć sal wykładowych oraz hotel. Centrum będzie posiadało także ofertę edukacyjną dla szkół i ma współpracować z placówkami badawczymi i uniwersytetami.

- Umożliwimy zwykłym ludziom przejście pełnego programu szkoleniowego astronauty. Będziemy gotowi, gdy na rynek zostaną wprowadzone komercyjne loty kosmiczne – powiedział John Vickers, szef Blue Abbys. - Chcemy uczynić z Wielkiej Brytanii najbardziej atrakcyjne miejsce w Europie dla komercyjnych lotów kosmicznych. W ten sposób zwiększymy udział brytyjskiej gospodarki w globalnym sektorze kosmicznym – dodał.

Wielka Brytania już jakiś czas temu zaczęła intensywnie angażować się w prywatne loty kosmiczne. Jest to jeden z najważniejszych producentów satelitów na świecie. W Kornwalii planuje się także budowę portu kosmicznego. Wszystko z myślą o prywatnym sektorze kosmicznym.


 


Źródło i fot.: Blue Abbys