Dodano: 24 lutego 2023r.

Potężny wir w okolicach północnego bieguna Słońca

Naukowcy dostrzegli nad północnym biegunem Słońca przypominający koronę ogromny wir, który powstał z oderwanego od gwiazdy strumienia plazmy. Uczeni nigdy nie widzieli czegoś podobnego i obecnie nie potrafią wyjaśnić tego zjawiska.

Potężny wir w okolicach północnego bieguna Słońca

 

Aktywność na Słońcu wpływa na nasze życie, a zwłaszcza na współczesne technologie. Rozbłyski słoneczne mogą zakłócać komunikację satelitarną, podróże lotnicze, technologie, takie jak GPS, obciążać sieci energetyczne, powodując długotrwałe przerwy w dostawie energii. Dlatego zrozumienie tego, co się dzieje na Słońcu, ma duże znaczenie.

Jednak to, co się wydarzyło początkiem lutego zaskoczyło naukowców. Należąca do NASA sonda SDO (Solar Dynamics Observatory) zarejestrowała, jak od Słońca oderwał się strumień plazmy, po czym utworzył on wir w okolicy północnego bieguna naszej gwiazdy macierzystej. Całe wydarzenie trwało 8 godzin.

Badacze nie widzieli wcześniej czegoś podobnego

Początkiem lutego na Słońcu wydarzyło się coś niecodziennego. Oto bowiem w jego atmosferze doszło do oderwania się strumienia plazmy, który przed opadnięciem na gwiazdę utworzył wir okrążający biegun północny z prędkością tysięcy kilometrów na minutę. Następnie cała ta plazma zniknęła. Poinformowała o tym Tamitha Skov, badaczka ze zlokalizowanej w Kalifornii Aerospace Corporation pisząc, że doszło do oderwania się plazmy od głównego włókna, która następnie zaczęła krążyć w postaci potężnego wiru dookoła bieguna północnego.

Generalnie w odrywaniu się strumieni plazmy i tworzeniu się tzw. protuberancji nie ma nic nadzwyczajnego. Tego typu struktury są dosyć częste. Jednak ostatni przypadek był nietypowy i to właśnie dlatego, że protuberancja ta nagle się rozerwała, czego skutkiem było krążenie plazmy wokół bieguna w postaci wspomnianego wiru. Jak zaznacza jeden z fizyków Scott McIntosh, do erupcji długich włókien dochodzi zwykle w okolicach 55 stopnia szerokości geograficznej, a tam właśnie zauważono nietypową protuberancję. Nie zmienia to jednak faktu, że badacz nigdy wcześniej nie widział takiego zachowania plazmy.

Słoneczna plazma na ogół nie jest dla nas niebezpieczna

W ostatnim czasie zauważalny jest wzrost aktywności Słońca. Związane jest to ze zbliżającym się kolejnym maksimum słonecznym (maksymalną aktywnością pola magnetycznego), które ma nastąpić w roku 2025. Takie maksimum wiąże się m.in. z tym, że daleko w kosmos wyrzucane są potężne strumienie plazmy. Natomiast pełny cykl aktywności naszej gwiazdy trwa 11 lat. W normalnych warunkach plazma na Słońcu w żaden sposób nie zagraża Ziemi. Jednakże tzw. koronalne wyrzuty masy nie są już dla nas tak obojętne. W przypadku, gdy naładowana w ten sposób plazma trafiłaby w naszą planetę, konsekwencje tego mogłyby być niezwykle poważne. Jeszcze w kosmosie mogłaby doprowadzić do uszkodzenia satelitów, natomiast już na Ziemi głównym skutkiem byłyby awarie sieci energetycznych.

Równocześnie jednak moglibyśmy mieć okazję do podziwiania zorzy polarnej i to na znacznie niższych, niż zwykle szerokościach geograficznych. Naukowcy będą potrzebowali dalszych badań, aby ustalić, co dokładnie było przyczyną powstania zagadkowego wiru.

 

Źródło: LiveScience, fot. NASA/ SDO