Dodano: 29 września 2017r.

Jest porozumienie Rosji z USA ws. budowy pierwszej stacji na orbicie Księżyca

Podczas 68. Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego, który odbywa się w Adelajdzie, rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos porozumiała się ze swoją amerykańską odpowiedniczką - NASA - w sprawie budowy pierwszej w historii stacji kosmicznej na orbicie Księżyca. Projekt Deep Space Gateway ma być pierwszym krokiem w wysłaniu człowieka na Marsa.

Zaćmienie Księżyca

 

- Zgodziliśmy się wspólnie uczestniczyć w projekcie utworzenia nowej międzynarodowej stacji kosmicznej Deep Space Gateway. W pierwszej fazie stworzymy elementy orbitalne w celu ewentualnego wykorzystania dobrze sprawdzonych technologii na powierzchni Księżyca, a w dłuższym okresie także na powierzchni Marsa – powiedział w rozmowie z Rosyjską Agencją Prasową TASS Igor Komarow, szef Roskosmosu. Komarow dodał, że jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to pierwsze moduły pojawią się w przestrzeni kosmicznej prawdopodobnie w latach 2024-2026.

W projekcie Deep Space Gateway mają uczestniczyć także kraje Unii Europejskiej zrzeszone w ESA oraz Japonia i Kanada. Do dyskusji nad projektem, na wniosek Rosji, zaproszono także inne państwa określane jako BRICS, czyli Brazylię, Chiny, Indie oraz Republikę Południowej Afryki. Wkład technologiczny poszczególnych państw i aspekt finansowy przyszłego projektu będą przedmiotem następnej fazy rozmów.

NASA wraz z Roskosmosem mają opracować międzynarodowe standardy techniczne, które mają być wykorzystane przy budowie stacji. - Co najmniej pięć krajów pracuje nad własnymi statkami załogowymi, dlatego żeby uniknąć problemów technicznych, normy muszą zostać zunifikowane - podkreślił Komarow. Współpraca ma też odbywać się na polu misji naukowych.

- Możemy dostarczyć od jednego do trzech modułów oraz ujednolicony mechanizm dokujący dla wszystkich typów statków kosmicznych. Ponadto Rosja proponuje do wynoszenia ładunków w przestrzeń kosmiczną wykorzystać swoje super-ciężkie rakiety kosmiczne, które obecnie są w fazie opracowywania – zapowiedział Komarow. Chodzi o rakiety Angara i Proton-M. Obok rosyjskich produktów przy budowie mają być użyte także amerykańskie rakiety nośne SLS (Space Launch System).

Towarzyszący Komarowowi szef programów kosmicznych Roskosmosu Siergiej Krikałow dodał, że poza jednostką dokującą Rosja może również dostarczyć moduł mieszkalny dla przyszłej stacji.

- Choć Deep Spece Gateway jest obecnie na etapie formułowania koncepcji, NASA jest zadowolona z międzynarodowego zainteresowania projektem. To kolejny krok w kierunku coraz głębszej eksploracji przestrzeni kosmicznej przez człowieka – powiedział Robert Lightfoot z NASA.

Pierwsze doniesienia na temat projektu orbitalnej stacji księżycowej pojawiły się wiosnę 2016 roku. Według założeń Deep Space Gateway ma zastąpić Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) i ma stanowić etap pośredni między stworzeniem kolejnej stacji - Deep Space Transport, która to z kolei ma zostać przetransportowana na orbitę Marsa. Wszystko po to, by umożliwić lądowanie na Czerwonej Planecie.

 

Źródło: TASS, NASA, fot. NASA