Dodano: 16 lutego 2017r.

Pomóż NASA szukać nowych światów

NASA zaprasza wszystkich zainteresowanych do wspólnych poszukiwań nieodkrytych jeszcze obiektów na krańcach Układu Słonecznego. W tym celu została uruchomiona strona internetowa Backyard Worlds: Planet 9. Amerykańska Agencja Kosmiczna zachęca do przyłączenia się do przeglądania kosmosu.

Dziewiąta Planeta


Przeszukiwanie przestrzeni kosmicznej w projekcie Backyard Worlds: Planet 9 polega na oglądaniu krótkich nagrań, które zostały złożone ze zdjęć wykonanych za pomocą sondy pracującej w zakresie podczerwieni Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE). Na filmikach można dostrzec wolno przesuwające się obiekty.

Założeniem projektu jest przeglądnięcie milionów krótkich animacji, na których znajduje się niewielki kawałek nieba. Zadaniem uczestników jest szukanie zmian na przedstawionych zdjęciach. Ewentualne znalezisko będzie jeszcze weryfikowane przez zespół naukowców z NASA. W przypadku potwierdzonego odkrycia można liczyć na wzmiankę w publikacji prasowej.

Ale skąd ta Planeta 9 w tytule projektu NASA? To zabieg mający przykuć uwagę. Choć nie do końca. W styczniu ubiegłego roku dostrzeżono kilka obiektów w Układzie Słonecznym, których zachowanie wskazywało, że może na nie wpływać grawitacja nieodkrytej jeszcze planety. Informacja ta wywołała niemałe zamieszanie w mediach.

Jeśliby faktycznie istniała dziewiąta planeta, to powinna zostać uchwycona w przeglądzie nieba wykonanym przez WISE. Przy pomocy tego teleskopu na przestrzeni 2011-2012 roku przeskanowano całe niebo. Powstał w ten sposób największy przegląd nieba w średniej podczerwieni.

- Od Neptuna do Proxima Centauri, najbliższej nam gwiazdy innej niż Słońce, dzieli nas nieco ponad cztery lata świetlne. Zdecydowana większość tego obszaru jest niezbadana. To z powodu małej ilości światła, które tam dociera. Nawet duże obiekty w tamtym obszarze ledwie odbijają światło słoneczne i są słabo widoczne. Ale patrząc w podczerwieni przez teleskop WISE można zobaczyć obiekty, które w innym przypadku mogłyby zostać niezauważone – powiedział Marc Buchner, kierownik projektu.

Jeśli zamierzasz przystąpić do projektu wcale nie musisz się ograniczać do Układu Słonecznego. W ramach poszukiwań można przeglądać dalsze zakątki przestrzeni kosmicznej. Tam tylko czekają na odkrycie brązowe karły, komety, asteroidy czy nieudane gwiazdy. Do szperania w przestrzeni międzyplanetarnej można przystąpić na stronie Backyard Worlds: Planet 9.

A poniżej animacja zachęcająca do udziału w projekcie przygotowana przez NASA.

 

Źródło: NASA