Dodano: 06 lipca 2021r.

Pierwszy spacer kosmiczny chińskich astronautów z pokładu nowej stacji

Chińscy astronauci wykonali pierwszy spacer kosmiczny z pokładu budowanej stacji kosmicznej. Spacer trwał siedem godzin i był dopiero drugim w historii chińskiej astronautyki.

Pierwszy spacer kosmiczny chińskich astronautów z pokładu nowej stacji

 

Główny moduł nowej, załogowej stacji kosmicznej Chin trafił na orbitę pod koniec kwietnia. Moduł Tianhe zawiera pomieszczenia mieszkalne dla maksymalnie trzech astronautów, wraz z centrum kontroli stacji, systemami zasilania, napędu i podtrzymywania życia. W połowie czerwca na stacji pojawili się pierwsi astronauci. Dwóch z nich w niedzielę wykonało pierwszy spacer kosmiczny z pokładu nowej stacji.

Przedsięwzięcie miało na celu ustawienie kamer oraz innego sprzętu, który będzie wspierał przyszłe działania na stacji. Kosmiczny spacer trwał łącznie siedem godzin i był drugim w całej historii chińskiego podboju kosmosu.

Spacer kosmiczny chińskich astronautów

Trzech chińskich astronautów dotarło do modułu Tianhe (co można przetłumaczyć jako „niebiańska harmonia”) w połowie czerwca. Ich misja ma potrwać trzy miesiące, co czyni ją najdłuższą misją załogową Państwa Środka. W niedzielę rano dwóch z nich - Liu Boming i Tang Hongbo - opuściło stację na około siedem godzin na pierwszy od 13 lat spacer kosmiczny obywateli Chin. Trzeci członek załogi, dowódca Nie Haisheng, pozostał w środku, by nadzorować prace swoich kolegów.

Prace realizowane w otwartej przestrzeni kosmicznej, których część pokazała państwowa telewizja, obejmowały instalację kamery panoramicznej na zewnątrz głównego modułu Tianhe i przetestowanie robotycznego ramienia stacji, które będzie używane do montowania kolejnych modułów do modułu Tianhe. Przy wsparciu ramienia robotycznego przeprowadzili także inne prace montażowe – podały chińskie media.

Liu i Tang wyszli poza stację ubrani w skafandry kosmiczne nowej generacji nazywane Feitian, które po raz pierwszy były użyte podczas pierwszego w historii spaceru kosmicznego Chin w 2008 roku. Był to pierwszy z dwóch spacerów kosmicznych zaplanowanych podczas trwania trzymiesięcznej misji. Jak podały media w Pekinie, astronauci przygotowując się do spaceru kosmicznego przeszli ponad 6000 godzin szkolenia.

Chińska agencja kosmiczna planuje do końca przyszłego roku łącznie 11 startów, w tym trzy kolejne misje załogowe. W ramach lotów mają zostać dostarczone kolejne dwa moduły laboratoryjne do rozbudowy stacji wraz z zaopatrzeniem.

Przy okazji spaceru kosmicznego pezydent Xi Jinping powiedział, że budowa pierwszej chińskiej stacji kosmicznej otwiera „nowe horyzonty” w próbach eksploracji kosmosu.

Chińska stacja kosmiczna

„Niebiańska Harmonia” ma 17 metrów długości i nieco ponad 4 metry średnicy. Jej masa to około 22 tony. Posiada kilka portów dokowania, które poza oczywistym przeznaczeniem łączenia się ze stacją statków, posłużą także do rozbudowy stacji. Energię stacji dostarczają panele słoneczne, które mogą wygenerować 27 kW mocy.

Po ukończeniu chińska stacja kosmiczna przyjmie kształt litery T i ma pozostać na niskiej orbicie okołoziemskiej na wysokości od 400 do 450 kilometrów nad Ziemią. Docelowo będzie ważyć około 66 ton. To znacznie mniej niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, która ma masę około 450 ton.

Ambicje Chin, aby zbudować własną placówkę orbitującą wokół Ziemi były częściowo napędzane przez amerykański sprzeciw wobec przebywania chińskich astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, co było efektem tajnego charakteru chińskiego programu kosmicznego i jego bliskich powiązań wojskowych.

Nowa chińska stacja kosmiczna ma funkcjonować przez co najmniej 10-15 lat. Z kolei Międzynarodowa Stacja Kosmiczna planowo ma przejść na emeryturę w 2024 roku, choć część ekspertów twierdzi, że może działać bez większych problemów do 2028 roku, może nieco dłużej. Chiny zapowiedziały, że będą otwarte na międzynarodową współpracę na stacji, choć nie podano szczegółów dotyczących zakresu tej współpracy.

Chiny pierwszą misję kosmiczną zrealizowały w 2003 roku. Od tego czasu zdążyli posadzić łazik na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca – pierwszy obiekt na Księżycu od lat 70. - i udanie wylądować łazikiem na Czerwonej Planecie. Przeprowadzili też sześć misji załogowych. Wystrzelili również na orbitę Ziemi eksperymentalne stacje kosmiczne Tiangong 1 i Tiangong 2, a na orbicie Marsa krąży sonda Tianwen-1.

 

Fot. Jin Liwang/Xinhua