Dodano: 13 marzec 2017r.

Pierwsze zdjęcia układu TRAPPIST-1

Pod koniec lutego NASA poinformowała o odkryciu siedmiu egzoplanet w układzie TRAPPIST-1. Do tej pory mogliśmy podziwiać jedynie wizje koncepcyjne układu, ale teraz opublikowano pierwsze prawdziwe zdjęcia TRAPPIST-1.

Planety układu TRAPPIST-1


Odkrycie NASA rozpaliło wyobraźnię badaczy oraz fanów astronomii. Przynajmniej trzy z siedmiu odkrytych planet znajdują się w ekosferze, czyli potencjalnie może na nich występować życie.

Badacze z NASA podczas konferencji prasowej zaprezentowali bardzo ciekawe wizje koncepcyjne układu TRAPPIST-1 przygotowane przez zdolnych grafików. Jednak to, co naprawdę można zobaczyć w układzie TRAPPIST-1 wygląda zupełnie inaczej i w żaden sposób nie przypomina tego, co można zobaczyć na wizjach artystycznych.

Planety w tym układu zostały odkryte metodą tranzytu. Polega to na tym, że mierzony jest spadek jasności tarczy jednego ciała niebieskiego, w tym wypadku czerwonego karła TRAPPIST-1, podczas przechodzenia przez jego tarczę innego ciała niebieskiego. Innymi słowy, gdy planeta częściowo przesłania gwiazdę, można ją wykryć analizując spadek jasności samej gwiazdy. Metoda ta nie jest idealna, bo spadek jasności gwiazdy może mieć wiele przyczyn, dlatego ta metoda wymaga dodatkowego potwierdzenia. Mimo to dzięki niej odkryto w ostatnich latach tysiące planet.

Fot. NASA

W stronę ułudą TRAPPIST-1 od około połowy grudnia spoglądał Kosmiczny Teleskop Keplera. Zebrał on wiele cennych danych na temat tego układu i jego planet. Dzięki niemu wykonano też jego pierwsze prawdziwe zdjęcia. Dla zwykłego śmiertelnika to zbiór pikseli, ale specjaliści potrafią z niego odczytać bardzo dużo. Choćby planety poruszające się wokół swojej gwiazdy.

TRAPPIST-1 to ultrazimny czerwony karzeł, który znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika około 40 lat świetlnych od naszego Układu Słonecznego. Gwiazda ta jest wielkości Jowisza, ale jest od niego około 80 razy bardziej masywna.

Planety krążą bardzo blisko wokół swojej gwiazdy, ale TRAPPIST-1 nie jest tak gorący jak nasze Słońce. Czerwony karzeł jest w porównaniu około połowę chłodniejszy od naszej gwiazdy. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w tekście: Siedem egzoplanet w układzie TRAPPIST-1

 

Źródło: NASA