Dodano: 02 grudnia 2016r.

Ostatnia misja sondy Cassini

30 listopada sonda Cassini rozpoczęła swoją ostatnią misję, która zakończy się dla niej tragicznie. Ale zanim to nastąpi, czekają nas ekscytujące wydarzenia.

Planeta Saturn


Cassini została wystrzelona z Ziemi w 1997 roku. Do Saturna doleciała siedem lat później. Od tamtej pory sonda bada tą najbardziej charakterystyczną planetę Układu Słonecznego oraz jej księżyce. Dzięki jej pracy uzyskaliśmy wiele ciekawych informacji. Dowiedzieliśmy się m.in. o oceanie ciekłej wody pod lodową powierzchnią Enceladusa - jednego z księżyców Saturna, uzyskaliśmy dowody na występowanie na innym księżycu tej planety - Tytanie - mórz metanu, usłyszeliśmy też o metanowych deszczach tam padających.

Sonda końcem listopada została skierowana w pobliże Tytana, by wykorzystując jego grawitację, udać się w kierunku zewnętrznych krawędzi pierścieni Saturna. Pierwszy raz w dziejach zostaną one zbadane. Manewr jest niebezpieczny, bo sonda będzie przelatywała bardzo blisko pierścieni.

Na tym etapie Cassini dostarczy bardzo cennych danych dotyczących pierścieni Saturna. Sonda zbada cząstki oraz gazy w zewnętrznych częściach pierścieni. Na Ziemię zostaną przesłane fotografie z tych fascynujących regionów Układu Słonecznego.

22 kwietnia przyszłego roku rozpocznie się ostatni etap sondy Cassini nazwany Wielkim Finałem. Sonda zanurkuje w chmury Saturna wykonując szereg pomiarów i przesyłają fotografie oraz dane na Ziemię. 15 września 2017 roku Cassini zakończy swój żywot rozbijając się o powierzchnię planety.

 

Źródło: NASA