Niezwykle dokładna mapa Drogi Mlecznej pojawiła się na stronach ESA. Publikacja jest największym przeglądem nieba w historii i wykonała ją sonda Gaia
Sonda Gaia, która pracuje od około połowy 2014 roku, sporządziła mapę ponad miliarda gwiazd (dokładnie 1142 milionów) znajdujących się w naszym pobliżu z niespotykaną dotąd precyzją. Na pokładzie sądy zainstalowana jest kamera o rozdzielczości miliarda pikseli. Nowa mapa jest około 20 razy dokładniejsza od poprzedniej, wykonanej podczas misji Hipparcos.
Upublicznione dane są efektem pierwszych 14 miesięcy pracy sondy. Każdy z obiektów umieszczonych na mapie skanowany był około 70 razy. Bardziej dokładne dane zostaną opublikowane w najbliższym czasie. Powstanie z nich najbardziej dokładna, trójwymiarowa mapa nieba w historii. Obecna publikacja podaje dane astrometryczne – pozycje, odległość oraz roczny ruch własny około dwóch milionów obiektów.
Sonda Gaia dostarczy również danych astrofizycznych, takich jak temperatura czy typ widma gwiazdy. Ale sonda ma także inne zadanie. Gaia przygląda się również ciałom niebieskim, które znajdują się niebezpiecznie blisko naszej planety tzw. NEO (Near-Earth asteroids) – czyli Asteroid znajdujących się blisko Ziemi. Ma to zwiększyć szanse ludzkości na obronę przed asteroidami znajdującymi się na kursie kolizyjnym z Ziemią.
Sonda Gaia planowo ma pracować przez pięć lat, dlatego możemy spodziewać się jeszcze wielu precyzyjnych katalogów danych wykonanych przez nią. Mapę w pełnej rozdzielczości można obejrzeć na stronach ESA.
Źródło: ESA, pulskosmosu.pl, fot. ESA