Dodano: 30 lipca 2018r.

NASA zaprezentowała najlepsze projekty marsjańskich habitatów

NASA wybrała pięć projektów w konkursie na marsjańskie habitaty, które mogłyby zostać wydrukowane w technologii 3D za pomocą materiałów dostępnych na Czerwonej Planecie. Laureaci zgarnęli łącznie 100 tys. dolarów nagrody.

Baza na Marsie

 

„Jak mogłaby wyglądać ludzka kolonia na Marsie? Rzuciliśmy wyzwanie wynalazcom z całego świata, aby wyobrazić sobie środowiska wspierające życie na Czerwonej Planecie” – pisze NASA w komunikacie o wyborze pięciu najlepszych projektów w konkursie 3D-Printed Habitat Centennial Challenge. Partnerem konkursu jest Bradley University of Peoria.

Zwycięskie zespoły z powodzeniem stworzyły cyfrowe reprezentacje fizycznych i funkcjonalnych marsjańskich habitatów, wykorzystując specjalistyczne narzędzia programowe. Zespoły zdobyły nagrody pieniężne w oparciu o oceny przyznane przez panel ekspertów z NASA, środowisk akademickich i przemysłu. Sędziowie z 18 zespołów, które nadesłały swoje pracy wybrali pięć ekip.

  1. Team Zopherus of Rogers, Arkansas - $20,957.95
  2. AI. SpaceFactory of New York - $20,957.24
  3. Kahn-Yates of Jackson, Mississippi - $20,622.74
  4. SEArch+/Apis Cor of New York - $19,580.97
  5. Northwestern University of Evanston, Illinois - $17,881.10

 

- Cieszymy się, widząc sukces tej różnorodnej grupy zespołów. Nie są to tylko struktury, zespoły zaprojektowały całe środowiska, które pozwolą przyszłym odkrywcom kosmosu żyć i pracować na innych planetach – powiedział zarządzający konkursem Monsi Roman. 

W miarę postępu badań kosmicznych niezbędne będą niezawodne siedliska podtrzymujące życie na innych planetach bądź księżycach. Ale stworzenie takich baz na powierzchni chociażby Marsa jest niezwykłym wyzwaniem, biorąc pod uwagę znaczne ograniczenia dotyczące transportu materiałów i różnic w atmosferze i krajobrazie.

Pięć wspomnianych wyżej zespołów zostało wybranych w trzeciej już fazie konkursu, który trwa od 2015 roku. Organizatorzy określili warunki i poziom szczegółowości, które musiały spełniać projekty. Zespoły musiały stworzyć realistyczne modele 3D swoich proponowanych siedlisk z uwzględnieniem warunków panujących na Czerwonej Planecie. Innymi słowy, projekty te to nie tylko ładny, futurystyczny wygląd, ale funkcjonalne struktury z poziomem szczegółowości typu grubości uszczelnienia, rozmieszczenia filtrów powietrza czy ogrzewania.

Kolonie takie w założeniach musiały mieć około 300 metrów kwadratowych powierzchni, aby cztery osoby mogły mieszkać w nich przez rok, wraz z miejscem na maszyny i akcesoria niezbędne do życia na Marsie. Zespoły wybrane przez jury mają teraz czas na zbudowanie makiet swoich projektów w skali 1:3. Oczywiście przy użyciu drukarek 3D.

Poniżej prezentujemy pięć wybranych projektów.

 

Źródło: NASA, fot. SEArch+/Apis Cor