Dodano: 06 grudnia 2016r.

NASA uchwyciła uśmiech Słońca

Badacze z Obserwatorium Dynamiki Słońca NASA pochwalili się fenomenalnym zdjęciem, na którym można dostrzec… uśmiech Słońca.

Zdjęcie Słońca, które przypomina halloweenową latarnię z dyni


Fotografia została wykonana dzięki instrumentom Obserwatorium Dynamiki Słońca (Solar Dynamics Observatory - SDO). Można na niej wyraźnie zauważyć oczy, nos i usta ułożone w uśmiech. Na zdjęciu dość wyraźnie widać także kości policzkowe oraz zarys głowy. Całość wygląda, jakby rozpromienione Słońce uśmiechało się do reszty Wszechświata.

Dwa jasne elementy podobne do oczu, to w rzeczywistości aktywne regiony na Słońcu, które mogą wygenerować rozbłysk słoneczny. Uśmiech, to tak naprawdę długi pas plazmy w atmosferze słonecznej. Nos to dziura koronalna, która z kolei jest źródłem wiatru słonecznego.

Fot. NASA

Fot. NASA

Wszystkie te cechy, które przypominają nam uśmiech, są tymczasowe. Procesy na Słońcu są bardzo dynamiczne i stale ulegają zmianom.

To nie pierwszy raz, kiedy NASA uchwyciła kształt przypominający twarz na Słońcu. W 2014 badacze z NASA dostrzegli na Słońcu kształty przypominające halloweenową latarnię z dyni.

Fot. NASA

Fot. NASA

 

Źródło: NASA