Dodano: 20 listopad 2018r.

NASA podała miejsce lądowania misji Mars 2020. Łazik poszuka życia w dawnej delcie rzeki

Specjaliści z NASA wybrali miejsce lądowania łazika, którego start zaplanowano na 2020 rok. Będzie to rejon dawnej delta rzeki tzw. Krater Jezero. To tam łazik będzie szukał ewentualnych dowodów na istnienie w przeszłości na Marsie życia.

Krater Jezero na Marsie

 

Wybór miejsca lądowania nadchodzącej misji Mars 2020 trwał pięć lat. W tym czasie sprawdzono każdy detal ponad 60 potencjalnych lokalizacji. Wszystko zostało przedyskutowane z zespołem z NASA oraz społecznością naukowców. Start misji Mars 2020 planowany jest na lipiec 2020 roku. Lądowanie ma nastąpić w lutym 2021 r.

Misja Mars 2020 to kolejny krok NASA w eksploracji Czerwonej Planety. Łazik będzie szukał śladów mikrobiologicznego życia. Mars jest obecnie zimny i suchy, ale niegdyś, jak uważają naukowcy, był ciepły i wilgotny, a takie warunki mogły sprzyjać powstaniu życia.

 

Łazik będzie zbierał także próbki skał i gleby i będzie je przechowywał. NASA oraz ESA sprawdzają możliwości przywiezienie tych próbek na Ziemię, ale dokona tego, jeśli w ogóle, zupełnie inna misja. Zatem miejsce lądowania misji Mars 2020 może być także sceną dla kolejnych misji, które odbędą się w przyszłości.

Naukowcy twierdzą, że wybrana lokalizacja - Krater Jezero - od 3,5 do 3,9 miliarda lat temu wypełniało głębokie na prawie 500 metrów jezioro, które połączone było z pobliską rzeką. Znajduje się na północ od marsjańskiego równika na zachodnim skraju Isidis Planitia – równiny położonej w obrębie gigantycznego basenu uderzeniowego.

- Miejsce lądowania oferuje geologicznie bogaty teren z formami terenu sięgającymi już 3,5 miliarda lat, które mogłyby potencjalnie odpowiedzieć na ważne pytania dotyczące planetarnej ewolucji i astrobiologii. Pobranie próbek z tego wyjątkowego obszaru zrewolucjonizuje sposób myślenia o Marsie i jego zdolności do podtrzymania życia – powiedział Thomas Zurbuchen z NASA.

Wybrana przez badaczy lokalizacja lądowania oferuje jeden z najstarszych i najbardziej interesujących naukowo krajobrazów Marsa. Uczeni są przekonani, że niegdyś miejsce to było deltą rzeki, która mogła zbierać po drodze i gromadzić w osadach ewentualne cząsteczki organiczne i inne potencjalne oznaki życia mikrobiologicznego.

- Delta rzeki jest dobrym miejscem na szukanie dowodów, że życie zostało tam zdeponowane, a następnie zachowane przez miliardy lat - powiedział Ken Farley, naukowiec z projektu Mars 2020 w NASA Jet Propulsion Laboratory. Jeśli życie naprawdę istniało na Marsie, to warto go szukać właśnie tam.

Wybrana lokalizacja oferuje wiele obiecujących celów, zwłaszcza jeśli chodzi o pobranie próbek skał i gleby. Badacze uważają, że znajduje się tam co najmniej pięć różnych rodzajów skał, w tym gliny i węglany, które mają duży potencjał zachowania mikrobiologicznych śladów z przeszłości oraz wskazówek dotyczących środowiska.

Różnorodność geologiczna, która sprawia, że ​​Krater Jezero jest tak atrakcyjny dla naukowców, czyni go wyzwaniem dla inżynierów, którzy są odpowiedzialni za lądowanie łazika. Specjaliści z misji Mars 2020 wykorzystają ten sam manewr lądowania na suwnicach, który był stosowany z powodzeniem w przypadku łazika Curiosity w 2012 roku. Miejsce, gdzie lądował Curiosity – Krater Gale, również nieco przypomina wybraną lokalizacją lądowania Mars 2020.

Na tym obszarze znajdują się liczne głazy, nierówności i zagłębienia terenu. Stanowi to wyzwanie dla inżynierów. - W robotycznych eksploracjach planet nie ma nic trudniejszego niż lądowanie. Zespół inżynierów z misji Mars 2020 wykonał ogromną pracę, aby przygotować nas do tego – przyznał Zurbuchen.

 

Źródło: NASA, fot. NASA/JPL/JHUAPL/MSSS/Brown University