Dodano: 17 styczeń 2017r.

NASA opublikowała film z lądowania na Tytanie

Prawie 12 lat po lądowaniu próbnika Huygens na Tytanie, największym księżycu Saturna, NASA opublikowała materiał wideo nagrany przez lądownik.

Powierzchnia Tytana


Na nagraniu widać powierzchnie Tytana od momentu, gdy lądownik Huygens znalazł się na wysokości 10 kilometrów nad księżycem Saturna. Dzięki wideo opublikowanemu przez NASA możemy podziwiać formacje skalne Tytana posiekane głębokimi wąwozami. Materiał został wzbogacony o kilka animacji przedstawiających proces lądowania próbnika z innej perspektywy niż kamery Huygensa.

Huygens osiadł na powierzchni Tytana 15 czerwca 2005 roku. Sam proces odłączenia się lądownika od sondy Cassini i osiadania na księżycu trwał 2,5 godziny. Lądownik w tym czasie, dzięki zainstalowanym na nim instrumentom, dokonywał pomiarów i przesyłał je poprzez sondę na Ziemię. Huygens wykonał wtedy też setki fotografii, dzięki którym powstał powyższy film.

Dzięki tym pomiarom zmieniła się nasza wiedza na temat Tytana. Poznaliśmy nowy, wspaniały świat, którym zachłysnęli się naukowcy. Tytan jako jedyny księżyc w Układzie Słonecznym posiada gęstą atmosferę. Jest większy od najmniejszej planety naszego układu – Merkurego. Na jego powierzchni znajdują się jeziora, których nie wypełnia jednak woda, ale ciekły metan.

 

Źródło: NASA