Przebywający na Marsie łazik Curiosity zrobił niedawno zdjęcie struktury, która kojarzyć się może ze skamieniałym kwiatem lub koralowcem. Zespół naukowców zarządzający łazikiem poinformował, że mimo uderzających podobieństw, jest to formacja skalna utworzona przez minerały wytrącające się z wody.
Bez wątpienia ostatnie zdjęcia łazika Curiosity wykonane na Marsie przedstawiają jedną z najciekawszych skał dotąd zaobserwowanych na Czerwonej Planecie. Znalezisko z pewnością pobudza wyobraźnię, gdyż wygląda jak skamieniała roślina, gąbka czy koralowiec. Jednak, mimo skojarzeń z jakimiś formami życia, ten maleńki obiekt jest formacją skalną powstałą na skutek wytrącania się minerałów z wody.
Zdjęcie zostało zrobione 24 lutego 2022 r., w 3396. marsjańskim dniu misji łazika Curiosity. „Kwiat” wraz ze sferycznymi artefaktami skalnymi widocznymi po prawej stronie fotografii, powstały w zamierzchłej przeszłości, kiedy minerały niesione przez wodę powoli narastały wokół skalnego fragmentu.
Jednak Curiosity, jak i jego kuzyni Opportunity i Spirit, już wcześniej fotografował podobne struktury. Obrazy takich obiektów dodają dowodów na istnienie w przeszłości ciekłej wody na Marsie i pomagają naukowcom lepiej zrozumieć historię Czerwonej Planety.
Zespół naukowców z NASA do wykonania fotografii posłużył się instrumentem zwanym Mars Hand Lens Imager (MAHLI), który osadzony jest na końcu robotycznego ramienia łazika. Urządzenie to, jak wyjaśniają uczeni, jest odpowiednikiem szkła powiększającego, z którego korzystają geolodzy podczas prac w terenie.
Według Abigail Fraeman, która jest członkiem zespołu zarządzającego misją Curiosity, struktura ta najprawdopodobniej powstała z zawartych w wodzie siarczanów.
Ta intrygująca formacja skalna jest wielkości mniej więcej jednogroszówki. Została nazwana przez badaczy Blackthorn Salt.
Źródło: Jet Propulsion Laboratory, fot. NASA/JPL-Caltech/MSSS