Dodano: 20 stycznia 2023r.

Księżyc w nowiu najbliżej Ziemi od średniowiecza

21 stycznia 2023 roku Księżyc znajdzie się w nowiu. W tej fazie nie był tak blisko Ziemi od średniowiecza, a dokładnie od 992 lat – wskazują astronomowie. Niestety, nów ma to do siebie, że Księżyc wtedy znika z pola widzenia na kilka dni i nie jest widoczny gołym okiem.

Księżyc w nowiu najbliżej Ziemi od średniowiecza

 

Sytuacje, w których Księżyc znajduje się wyjątkowo blisko lub daleko od Ziemi są możliwe, ponieważ orbita, po której nasz naturalny satelita okrąża Ziemię, bynajmniej nie jest okręgiem, a elipsą. Stąd też biorą się takie określenia, jak Księżyc znajdujący się w apogeum, czy też perygeum. Oznaczają one odpowiednio największą oraz najmniejszą odległość na orbicie od Ziemi.

Natomiast to, że Księżyc znajduje się np. w nowiu paradoksalnie przyczynia się do tego, że odległość ta będzie wyjątkowo niewielka, ponieważ odległości te zwykle przyjmują wartości ekstremalne w sytuacji, kiedy Księżyc znajduje się bądź to w pełni, bądź też właśnie w nowiu. W takich właśnie sytuacjach mówimy o występowaniu zjawisk znanych jako superksiężyc (to dobry moment na zorganizowanie naszemu satelicie sesji zdjęciowej) lub też mikroksiężyc.

W najbliższy weekend, a dokładnie w sobotę – 21 stycznia – Księżyc w nowiu znajdzie się najbliżej Ziemi od czasów średniowiecznych, a dokładniej od 993 lat. Co więcej, kolejna taka okazja nadarzy się dopiero za 345 lat. Niestety w kontekście najbliższej soboty największy problem będzie właśnie z jego zobaczeniem, ponieważ Srebrny Glob będzie właśnie w nowiu.

Jak podaje NASA Jet Propulsion Laboratory, ostatnim razem Księżyc w nowiu znajdował się tak blisko Ziemi dokładnie 3 grudnia 1030 roku. Dystans ten wyniósł wtedy 356 562 kilometrów. W najbliższą sobotę (21 stycznia) odległość pomiędzy naszą planetą, a jej naturalnym satelitą wyniesie dokładnie 356 568 kilometrów. Następnym razem tak blisko będzie 20 stycznia 2368 roku (wtedy będzie to 356 559 kilometrów).

Warto zauważyć, że różnice pomiędzy tymi najmniejszymi odległościami wynoszą zaledwie kilka kilometrów. Natomiast aby uzmysłowić sobie jak bardzo „minimalne” są to wartości przypomnijmy, że zazwyczaj dystans od Ziemi do Srebrnego Globu to aż 405 000 kilometrów. Tak więc w najbliższy weekend czeka nas związany z Księżycem fenomen, który, niestety, ciężko będzie oglądać.

 

Źródło: IFLScience, fot. NASA Goddard Space Flight Center, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons